[ Siirry blogin etusivulle ]

lauantai, maaliskuu 08, 2008

Microsoft Silverlight Nokia N95:ssä

Tämän viikon kiinnostavimpia uutisia oli Microsoftin ja Nokian julkistus tuoda Silverlight-tekniikan tuki Nokian Series 40-, S60-. ja Internet Tablet (Maemo) -alustoihin.

Tiedotteesta ei oikein selvinnyt, miten nopeasti ja mille S60-versiolle Silverlight-tuki on odotettavissa. Yritin myös kysyä sitä Nokiasta, mutta viestinnästä ei saatu aikaiseksi vastausta. Olisi ollut kiva tietää ainakin se, tuleeko Silverlight-tuki jo nykyisiin laitteisiin vai vasta tuleviin alustajulkaisuihin.

Microsoftin MIX '08 -konferenssin sivuilta löytyy kuitenkin Keynote-esitys, jossa Silverlightia esitellään jonkun Windows Mobile 6 -laitteen lisäksi S60:ssä Nokia N95:ssä. (Mobiiliosuus alkaa videossa kohdasta~2h: 12 min.)

Esityksessä korostettiin, että mobiilialustoille voi nyt tehdä multimediaa ja vuorovaikutteisuutta hyödyntäviä web-sovelluksia samoilla työkaluilla kuin PC:lle. Tämä on iso juttu Nokialle, joka haluaa laskea mobiilipalveluiden ja -sovellusten kehityksen kynnystä. Suuntahan on se, että entistä eenemmän palvelut toimivat webissä.

Videossa esitellään Weatherbug-yhtiön sääsovellusta, joka näyttää samalta S60:ssä, Windows Mobilessa ja PC:llä.

Esityksen perusteella Silverlight tukee mobiililaitteissakin esimerkiksi animaatioita, videoita, kosketusohjausta ja kuvien vieritystä iPhonen tapaan (laitteissa, joissa on kosketusnäyttö) sekä ääniä. (Huom.! Kuvat ovat ruutukaappauksia videosta, eivätkä siis kerro todellisesta laadusta.)

Ja vaikkei sitä mielellään Nokiasta ääneen sanotakaan, tässä tuodaan samalla Adoben Flashin ja Flash Liten kilpailija Nokian alustoihin. Keynote-videossa asia tulee puheeksi:

"We tried to do all this with Flash Lite, and believe me, it was costly, and didn't work", sanoi Tamir Melamed, Vice President, Technology, WeatherBug
Adobe ei tietenkään voi estää Microsoftin ja Nokian yhteistyötä. Laitevalmistaja on selvästi niskan päällä. Selaimen lisäpalikan ym. laajennusten toimittaja haluaa mahdollisimman laajan alustatuen, eikä se voi sanella ehtoja.

Adobe on saanut lunta tupaan muualtakin, sillä uutiset ovat kertoneet Applen Steve Jobsin soimaneen Flashiä vielä liian huonoksi kelvatakseen iPhoneen.

Jään odottelemaan, että jostain saadaan tarvittavat palikat Silverlightin kokeilemiseen S60:ssä ja Windows Mobilessä.

Tunnisteet: , ,

Kommentit: 3

Blogger Rienzi kirjoitti:

Suomessahan maltillinenkin multimedian käyttäjä jää nokialaisilla kaipaamaan yhteensopivuutta Ylen Areenan ja Elävän arkiston kanssa, joissa Jungerin ex-työnantajalla MS:lla on pullat turhan yksin uunissa. olisiko tästä uudistuksesta nopeaakin apua, kuka ymmärtää teknisen alustan osalta luvatun?

09 maaliskuu, 2008 02:56  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Satunnaisena sunnuntaiohjelmoijana olen jo pidemmän aikaa haaveillut siitä, että saman (suhteellisen pienen tai kapea-alaisen) ohjelman saisi toimimaan sekä PC:llä että mobiililaitteella ilman uudelleen koodausta.

Koska en ole Silverlight:iin vielä sen enempää perehtynyt, olisi mukava tietää, että voiko Silverlight-sovelluksia tehdä ilmaisilla ohjelmistokehitysvälineillä ?

09 maaliskuu, 2008 16:06  
Anonymous Symbiatch kirjoitti:

Rienzi: Silverlight sisältää WMV/WMA-koodekit, joten sinänsä voisi sisältöä saada mobiiliinkin. Mutta DRM-tuesta en ole heti varma, voi olla ettei sisälly ainakaan kaikkiin toteutuksiin. Mutta yhtenäinen hyvälaatuinen koodekkimahdollisuus on ainakin.

anonyymi: Kyllä, voit tehdä Silverlight-koodia maksamatta senttiäkään kenellekään. Joko Visual Studio Expressit käteen tai vaikka Mono. Ja homma toimii.

Kirjoitin muuten sivuillani pientä piruilua vuoden takaisiin tapahtumiin Nokialle, näkee saako mistään kommenttia asiaan ;)

11 maaliskuu, 2008 21:11  

Lähetä kommentti

<< Etusivulle