[ Siirry blogin etusivulle ]

keskiviikko, tammikuu 16, 2008

Postin mobiilipaketti-ilmoitukset

Parhaat mobiilipalvelut tuppaavat olemaan niin arkisia, ettei niitä tule erikseen ajateltua. HKL:n joukkoliikennelippu, terveyskeskusten peruutusaikojen tarjoaminen tekstiviestinä ja monet muut.

Olen viimeaikoina tykästynyt myös Postin (nykyisin Itellan) kirje- ja paketti-ilmoitukseen, joka kertoo uudesta lähetyksestä heti konttoriin saapumisen jälkeen. Hyöty on se, että vastaanottaja saa tiedon konttorista noudettavasta kirjeestä tai paketista vuorokautta aiemmin kuin ennen. Perinteisesti ilmoituslappu on saapunut paperilla postiluukkuun.

Vaikka olen tilannut nämä ilmoitukset tekstiviestinä, posti tuo yhä myös paperisen ilmoituksen. Tilanne on vähän outo, kun esimerkiksi manantaina tuodaan ilmoitus lähetyksistä, jonka noudin jo perjantai-iltana.

Kerran luulinkin, että kyse oli aivan uudesta lähetyksestä. Enää en luule niin. Mutta ihmettelen silti, eikö arkiaamuna nähdä, että lähetys on noudettu edellisenä arki-iltana.

Kommentit: 24

Anonymous Teemu Mäntynen kirjoitti:

Myös Matkahuolto ilmoittaa lähetysten saapumisesta tekstiviestillä, enkä ainakaan itse ole saanut turhia tuplailmoituksia, kun olen noutanut paketin sen saapumispäivänä.

Käytettävissä on myös www-pohjainen lähetysten seuranta kuten Itellallakin.

Itse valitsen mielelläni kuljetusmuodoksi Matkahuollon Bussipaketin verkko-ostoksia tehdessä, sillä hinta on kilpailukykyinen, ja peruspakettikin voi olla perillä vielä samana päivänä.

Eikä tämä ollut maksettu mainos, vaan tyytyväisen käyttäjän mielenilmaus :)

16 tammikuu, 2008 21:49  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Oletko kuullut Itellan nykyisistä pyrkimyksistä fyysisen postin jakamisen rajoitteiden lisäämisestä.

Josko sinun kerrostaloon on aiemmin jaettu posti oviluukustasi sisään niin hyvä näin jos palvelu vielä jatkuu.

Mutta josko asut ns. luhtitalossa+kerrostalossa, niin Itellapa on jakanut luhtitalon puolelle ilmoituksia, että tulisi pystyttää oman ulko-oven postinjakeluluukun läheisyyteen postilaatikko. Usein ulko-oven postinjakeluluukun ja uuden postilaatikon välimatka toisistaan olisi 2-4 metriä.

Näin sitä yritetään romuttaa vanhoja käytäntöjä ja pyritään keräämään kansalaisilta uutta postinkantomaksua Itellan tuleville optionisteille. Muuten, viestintäministeriö on muka ohjeistanut Itellaa Itellan mielestä niin, että kaikki vanhat postinjakotavat tulisi uudistaa kuten Itella näkee.

Onneksi näin ei kuitenkaan ole. Mutta varokaa niiden elektroniikkavimpaiden kanssa
, kun paperiposti joskus aikanaan loppuu ja kun Itella ryhtyy esilukemaan postianne, että kannataako tätä postia ryhtyä toimittamaan perille sen vähäisyyden perusteella.

Kannattaa miettiä vähän aikaa mihin ollaan menossa näiden vimpaimien toimittamien viestien ja perinteisten viestien välillä.

16 tammikuu, 2008 22:41  
Blogger Taskinen kirjoitti:

Yritin surffata Itellan sivuja muttei sattunut silmään mistä voin tilata itsellenikin noin mainion palvelun?

17 tammikuu, 2008 00:36  
Anonymous SS kirjoitti:

>Kannattaa miettiä vähän aikaa mihin
>ollaan menossa näiden vimpaimien
>toimittamien viestien ja
>perinteisten viestien välillä.

No siinä ei ole mitään järkeä että posti toisi omaan laatikkoon paperisen ilmoituksen saapuneesta paketista jos sama ilmoitus on tullut SMS viestillä edellisenä päivänä ja/tai sen saapumisen on nähnyt netistä (WWW tai email)

On myös aika merkityksetöntä vastaanoton kannalta ottaako päiväpostin neljä metriä kauempaa, jos se säästää maksajan kustannuksia muutaman sentin per lähteys. Lyhyt matka on merkittävä tekijä aamukannon osalta, eli aamunlehtä ei ehkä enään tarvitse jos sen joutuu hakemaan vs. se odottaa eteisessä herätessä.

17 tammikuu, 2008 00:40  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Siis voinko tilata Postilta ilmoitukset tekstiviestinä kaikista minulle saapuvista noudettavista lähetyksistä (myös yksityisiltä tulevista), miten palvelun saa tilattua? Vai onko kyse vain tästä tutusta palvelusta, jota käyttävät mm. verkkokaupat lähetellessään paketteja.

Matkahuolto lähettää tekstiviestin kaikista paketeista, myös yksityisten lähettämistä paketeista jos on merkitty puhelinnumero, eikä Matkahuolto tuhlaa myöskään saapumisilmoituksiin paperia ollenkaan! Posti kulkee ja Itella polkee.

17 tammikuu, 2008 09:23  
Blogger Tero Lehto kirjoitti:

Tiilasin SMS-ilmoitukset Itellan (Postin) web-palvelusta. En nyt ulkoa muista mistä valikosta. Tarkistan asian. Ei minulla mitään erityiissuhdetta kyseiseen lafkaan ole.

17 tammikuu, 2008 10:49  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Olen surffaillut Postin nettisivuilla jo lähes 10 vuoden ajan, lähettelen ja vastaanotan paketteja usein, enkä ole koskaan kuullut tällaisesta Postin palvelusta. Olen kyllä päivittänyt Postin sivuilla yhteystietojani ja nyt jopa kokeillut NetPosti-palveluun kirjautumista. Posti on onnistunut piilottamaan palvelunsa uskomattoman hyvin.

18 tammikuu, 2008 01:04  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Paperisen ilmoituksen nopeus ilmeisesti riippuu asuinpaikasta, minulle kolahtaa paperinen ilmoitus postilaatikkoon parhaimmillaan tunti sen jälkeen, kun lähetys on saapunut toimipaikkaan, että ei vuorokautta tarvitse odotella. Tekstiviestinä voisin siis saada ilmoituksen noin tuntia aiemmin kuin normaalisti.

18 tammikuu, 2008 01:13  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Minä en mitään lähettäisi Postin kautta, ellei Turun matkahuolto olisi niin primitiivisessä tilassa.

Matkahuolto on valovuosien päässä postista niin kuljetusnopeudessa, että paketti-ilmoituksissa.

Matkahuollon ongelmana on vielä hidas rahan siirtyminen lähettäjän tilille lähetettäessä tavaraa bussiennakolla. Postilla ei tätä ongelmaa ole, kun ovat määritelleet oman postiennakkolähetyksensä irrationaaliseksi.

18 tammikuu, 2008 14:04  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Yritin tiedustella Postilta tästä palvelusta palautelomakkeen välityksellä, mutta saan pelkkää virheilmoitusta sekä Firefoxilla että IE:llä.

"Palvelu ei ole nyt saatavilla"

Hohhoijaa...

19 tammikuu, 2008 15:11  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Aika primitiivistä toimintaa tuo Matkahuollon toiminta. SMS viestit tulevat, jos tulevat ja yleensä ne eivät tule perille. Sitten neljän päivän jälkeen alkaa menemään "varastointimaksu" 5,70 €/päivä ja kun paketin tulosta on mennyt 2 viikkoa, niin he armostaan soittavat että etkö tule hakemaan pakettia. Laskukin on jo kasvanut 80 €:oon - vittu pidä pakettis...

20 tammikuu, 2008 22:56  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Onkohan tuo tekstiviestien lähettely Matkahuollon toimipaikkojen ja asiamiesten vastuulla.

Minulle on jokaikinen kerta tullut Matkahuollon asiamiespisteestä tekstiviesti saman päivän aikana, yleensä välittömästi, kerran sain 2 tekstiviestiäkin, olivat lähettäneet varmuuden vuoksi kaikki tekstiviestit uudestaan, kun oli jotain teknisiä ongelmia.

21 tammikuu, 2008 08:38  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Postilta juuri sähköpostitse saamani tiedon mukaan mitään tällaista ilmoituspalvelua, jossa voi saada tekstiviestillä saapumisilmoituksen kaikista noudettavista kirjeistä ja paketeista, ei ole olemassakaan.

Tuskin maltan odottaa, että Tero kertoo, mistä valikosta tämän olemattoman palvelun saa tilattua.

21 tammikuu, 2008 20:27  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Netpostin asetuksista löytyy Suomen Posti lähetyksen saapumisilmoitukset.

Laiotin itse asetuksen vasta hiljattain päälle niin ei ole vielä käyttökokemuksia.

21 tammikuu, 2008 21:24  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Voisiko joku ottaa kuvakaappauksen siitä asetussivusta ja laittaa tänne linkin kuvaan.

21 tammikuu, 2008 23:06  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

mistä tuon nettipostiin tulleet saapumisilmoitukset saa tekstariksi? asetuksista saa kyllä laitettua ilmoituksen tulemaan sähköpostiin.

22 tammikuu, 2008 11:44  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Mistä sieltä NetPostista saa saapumisilmoitukset sähköpostiin?

Minä löydän vain asetuksen, mistä saa NetPostiin tulleet viestit sähköpostiin. Siis sähköiset kirjeet ja semmoiset.

Tässähän on nyt puhuttu kirjeiden ja pakettien saapumisilmoituksista.

23 tammikuu, 2008 06:23  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

eikös tuon "Suomen Posti lähetyksen saapumisilmoitukset" päälle laittamalla saa nimenomaan saapumisilmoitukset paketeista ja kirjatuista yms sähköpostiin? niin sen kuvauksessa ainakin sanotaan, ei kyllä ole yhtäkään vielä tullut...

23 tammikuu, 2008 20:09  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

kyllähän se juurikin noin toimii kuten yllä mainittiin. huonona puolena tässä on että paketti saapui tiistaina, saapumisilmoitus paperisena keskiviikkona ja netpostisähköposti-ilmoitus torstaina.

sarjassamme periaatteessa erinomainen idea, mutta toteutuksessa on vielä postilla pikkasen viilaamista :)

24 tammikuu, 2008 17:42  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

No nyt vihdoinkin löysin tuon kohdan. Eli Posti on yksi sähköisten kirjeiden lähettäjistä ja sen voi valita. Mutta Teron mukaan ilmoitukset saisi tekstiviestillä ja heti...

25 tammikuu, 2008 00:50  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Mihinkäs Tero on hävinnyt? Päivityksiä blogiin ei ole tullut vähään aikaan. Oletko Tero hukkunut työvuoren alle vai jotain muuta? Ilmoita, että olet kunnossa Tero.

25 tammikuu, 2008 14:19  
Blogger Olli Orkoneva kirjoitti:

Kysäisin asiaa postin neuvonnasta, ja se on kuulemma lähetusten lähettäjän, ei vastaanottajan palvelu. Ei voi siis tilata.

Annoin palautetta että jos nyt kuitenkin panisitte harkintaan, kun ihmiset tuntuvat innostuvan asiasta kun siitä kuulevat.

28 tammikuu, 2008 11:43  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Olisi kyllä yhä mielenkiintoista kuulla Teron selitys tähän asiaan.

31 tammikuu, 2008 14:29  
Blogger Olli Orkoneva kirjoitti:

Niin no, olisi tietysti minun kannaltani mukavaa jos mies olisi oikeassa, mutta jos ei satu olemaan, niin ennenpitkää sellaista sattuu kun tarpeeksi kauan kirjoittelee.

Haluaisin kyllä itsekin selityksen asiaan, mutta postilta, koska se voi oikeasti tehdä asialle jotain, ja olisi syytäkin tehdä.

31 tammikuu, 2008 14:51  

Lähetä kommentti

<< Etusivulle