Nopea 3G yleistyy, mutta matkaaja ei juhli
Kännykkäalan kattojärjestö GSA tiedotti äskettäin, miten nopeat HSPA-verkot yleistyvät ympäri maailmaa. Kymmenet operaattorit ovat päivittäneet lähes 170 verkkoa HSDPA-tekniikkaan, joista suurin osa 3,6 Mbit/s nopeuteen, mutta osa tukee järjestön keräämien tietojen mukaan myös seuraavan vaiheen 7,2 Mbit/s yhteyksiä.
Kiinnostavasti ensimmäiset parikymmentä operaattoria ovat ottaneet käyttöön myös HSUPA-tekniikan, eli mobiilidatan uplink-kaistan parantamisen 384 kilobitistä sekunnissa ensin 1,5 megabittiin sekunnissa. Uplinkin kasvattaminen hyödyttää esimerkiksi sähköpostin liitteiden tai kännykkävideoiden lähettelyä.
Suomessa Elisa on päivittänyt HSPA-verkkoaan HSUPA-aikaan Ericssonin tekniikalla syksystä lähtien. Päätelaitteet ovat vielä vähissä, mutta joitain PC-datakortteja ja USB-modeemeja on kaupoissa myynnissä.
Kriittisempää näkökulmaa asiaan saa telecoms.com-verkkojulkaisun jutusta, jossa selvitellään analyytikoiden näkemyksiä siitä, miten operaattorit mahtavat päivittää uusiin verkkoihin. Epäselvää näyttää olevan vielä se, uskovatko operaattorit saavansa jonkun bisneshyödyn HSUPA-päivityksistä, ja kuinka moni mahtaa päivittää.
Verkkotoimittajat korostavat sitä, että HSxPA-päivitykset tulevat softana. Se ei kuitenkaan tarkoita, että ne annettaisiin maksutta. Lisäksi ainakin Suomessa suuri osa operaattoreiden tukiasemista on runkoverkkoon nähden yhden 2 Mbit/s yhteyden päässä, joten radioverkon kaistan lisääminen ei yksin riitä.
Liikematkaajan ja turistin kannalta murheellista on, että mobiilidata on yhä sikamaisen kallista, jopa 8–12 euroa megatavulta.
Suomalainen asiakas on tässä poikkeuksellisen heikoilla, koska Elisalla tai TeliaSoneralla ei ole riittänyt haluja tai osaamista neuvotella edullisempia mobiilidatan vaihtoehtoja verkkovierailijoille. Poikkeuksen muodostaa osin Saunalahti, joka on neuvotellut 1,5 €/Mt datahinnat 34 maassa kytkypakettien asiakkailleen.
Kommentit: 2
Saunalahti perii tuota samaa 1,5eur per mega hintaa kotimaassakin, mikä on aivan sairaan kallista. Onneks on datapaketit ja mobiilitlaajakaistat. Sattumakäyttäjiltä otetaan kyllä katteet.
On olemassa 3G, jota voi käyttää naapurimaissa ilman mitään roaming-maksuja!
Kyseessä on tietenkin Nordisk Mobiltelefonin CDMA450-verkko (maksiminopeus nykyään 3 Mbps), joka kattaa jo Ruotsin, Norjan ja Tanskan lähes kokonaan.
Nordisk Mobiltelefon olisi halunnut liittää myös Suomen koko Pohjolan kattavaan edulliseen verkkoon, ja tarjota suomalaisillekin mahdollisuuden käyttää yhteyttä ilman lisämaksua naapurimaissa, mutta valitettavasti Suomen valtiovalta teki monopolia edistävän päätöksen.
Nordisk Mobiltelefon pärjäsi hyvin Aftonbladet-lehden 3G-testissä. Norjan PC World -lehti valitsi Nordisk Mobiltelefonin palvelut vuoden 2007 tuotteeksi.
Lähetä kommentti
<< Etusivulle