[ Siirry blogin etusivulle ]

keskiviikko, joulukuu 05, 2007

Vain kännykkäuutuudet puuttuivat

Nokian eilen Amsterdamissa julkistama Comes With Music teki vaikutuksen. Jos Anssi Vanjoen puheet toteutuvat niin kuin ne on uutismedioissa tulkittu, Nokialla on aikeet uudistaa koko online-musiikin jakelu ja kulutus. Kaiken lisäksi se näyttää keksineen tavan, jolla myös artisti saa palkkansa ja levy-yhtiö tekee tiliä. Kommentoin innostunutta vastaanottoa työblogissa.

Odotin kovasti uusia Nseries- ja ehkä Eseries-julkistuksiakin, joita on yleensä nähty tässä vuoden päätapahtumassa. Eilen esiteltiin vain yksi "viherkännykkä". Nythän Nokialta on tullut julkistuksia etukäteen.

Toisaalta analyytikot ja taloustoimittajat ovat kirjoitelleet, että juuri internet-strategiasta kaivattiin enemmän tietoa, kun taas kännyköissä Nokia on vahvempi kuin koskaan. Ehkä niin onkin, nettibisneksiin on liittynyt vielä epäuskoa.

Nokian Mosh ja XpressPrint tai PC-sovelluksista esimerkiksi Music Manager eivät ole vielä vakuuttaneet minua siitä, että Nokia osaisi tehdä hyvää PC-softaa ja web-sivuja. Toisaalta, kaksi ensimmäistä on vasta virallisestikin beta-vaiheessa, ja Nokia Music Manager on luvattu uudistaa.

Nokian pääomamarkkinoiden tilaisuuteen osallistuneet ovat raportoineet, että Olli-Pekka Kallasvuo totesi näistä internet-liiketoiminnoista tulevan miljardibisneksistä, eikä muu olisi hänen mukaansa Nokian kokoiselle yhtiölle mahdollistakaan.

Kommentit: 4

Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Muistaakseni Nokia ilmoitti jonkin aikaa sitten, että jatkossa kännykkäuutuudet esitellään tilaisuuksissa, joissa ei ole kilpailijoita varastamassa huomiota.

-- LH

05 joulukuu, 2007 15:09  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

"Vain kännykkäuutuudet puuttuivat"

Jokohan pikkuhiljaa alettaisiin päästä sellaiseen tilanteeseen, että kännykkämallien määrä ei olisi se ratkaiseva asia, vaan kännyköiden laatu. Tekisivät edes yhden kännyn joka toimii moitteettomasti.

05 joulukuu, 2007 18:03  
Blogger Tero Lehto kirjoitti:

Anonyymi: Eikö tämä Nokia World ollut juuri sellainen tapahtuma?

Ymmärtääkseni tuo "kilpailijoiden varastama huomio" viittasi yleisiin messutapahtumiin, kuten 3GSM, Cebit, CES, CTIA jne.

Nokia on tainnut jättää lehdistötilaisuuksien (ja julkistusten) suhteen vasta Cebitin?

05 joulukuu, 2007 20:24  
Anonymous KariM kirjoitti:


Jokohan pikkuhiljaa alettaisiin päästä sellaiseen tilanteeseen, että kännykkämallien määrä ei olisi se ratkaiseva asia, vaan kännyköiden laatu. Tekisivät edes yhden kännyn joka toimii moitteettomasti.


Jaa. Sitten on tainnut jäädä ylläri kokeilematta: Nokia 3109 classic.

Poikkeuksellisen toimiva luuri. Kun siinä on vielä OMA-DS (SyncML), niin nätisti on käytössä sama kalenteri ja osoitekirja kuin Commussa :-)

Suosittelen.

05 joulukuu, 2007 22:20  

Lähetä kommentti

<< Etusivulle