Google vs. Nokia Ylellä illalla
Tänäiltana ovat Ylen A-Plus-ohjelmassa (YLE TV1 klo 21:40) ennakkotietojen mukaan Googlen Suomen-maajohtaja Petri Kokko ja Nokia Multimedian johtaja Anssi Vanjoki. Ei haittaa, jos ei satu olemaan television ääressä, ohjelma ilmestynee pienellä viiveellä Areenalle.
Vanjoesta tulee 1/2008 alkaen Nokian uudessa organisaatiossa Markets-ryhmän vetäjä, joka vastaa ymmärtääkseni markkinoinnista, logistiikasta ja valmistuksesta.
Otaksun, että illan ohjelmassa puhutaan mobiilibisneksen näkökulmasta internet-palveluista, mainonnasta ja sisällöstä. Kuka saa mainostulot?
Google ilmoittaa jo aloittaneensa mobiilimainonnan Suomesssakin. Mainoksia pitäisi näkyä hakutulosten yhteydessä, kun kännykkäselaimella menee osoitteeseen http://www.google.fi/.
Kommentit: 6
Eipä tuntunut olevan niin verisiä kilpailijoita, kun on joskus julkisuudessakin väitetty.
Anssin ja Petrin esiintymisestä päätällen, Nokialla ja Googlella tulee olemaan jotain yhteista tulevaisuudessa. Mutta aivan selvästi tuli esille se, että Nokia markkinoi ja Google "laskee".
Näin on. Enemmän siinä oli yhteistyön makua kuin kilpailua. Asiallisen oloinen kaveri Tuo Vanjoki.
Vähän ärsyttävä maku jäi ohjelmasta. Jäi jotenkin köyhäksi ja pintapuoliseksi ohjelmasta käteen jäävä asiasisältö. Olisi pitänyt olla toimittaja joka on perehtyneempi käsiteltävään aihepiiriin jotta olisi tullut hieman spesifisempiä kysymyksiä kun kerrankin saatiin nuo 2 kiireistä hemmoa studioon samaan aikaan.
Koulumies ei ilmeisesti ole mikään mobiiliasioiden expertti vaikka taloustoimittajana osaakin kai hommansa.
Asiallisia olivat molemmat. Rehellisempää olisi sanoa tylsiä.
Nokia on ostanut karttoja miljardeilla, eikä Vanjoella ole tuon innostuneempaa sanottavaa?
Googlen Petri Kokko ei sanonut mitään, mutta se johtunee siitä, ettei hän Googlen maajohtajana saa sanoa yhtään mitään.
Olisin odottanut jotain näkemyksiä tai visioita, mutta sellaisia ei kuultu.
Ohjelmaa tapitti luultavasti silmät tarkkana jokaikinen alan päättäjä, alaa seuraava toimittaja ja analyytikko Suomessa. Ajan olisi voinut käyttää paremminkin.
Osan voi tietenkin laittaa juontaja Jyrki Koulumiehen piikkiin, ettei saanut haastateltavista enempää irti.
Kuten johtajat tuossa sanoivat niin nykyään tehdään enemmänkin yhteistyötä kuin kilpaillaan.
ja näinhän asia tosiaan on, se mitä ennen pidettiin kilpailuna ei enää päde suoraan internetissä toimijoiden kesken... siellä ratkaisee hyvät yhteistyö diilit eikä enää niinkään pelkästään se tulos, sijoittajat sijoittaa rahastoihin tai henkilökohtaisiin salkkuihin missä olevat yhtiöt kehittävät yhteistyössä samoja tuotteitta ja palveluita.. lopputuloksena tästä hyötyvät kaikki.
Jos nyt esimerkiksi nokia ilmoittaa tekevänsä jotain _uutta_ ja mielenkiintoista yhteistyössä googlen kanssa niin uskon että yhtiöiden osakkeet nousevat huimasti.
Lähetä kommentti
<< Etusivulle