[ Siirry blogin etusivulle ]

tiistai, marraskuu 27, 2007

Digimusiikin laitelista on aika lyhyt

(Päivitetty 27.11.2007 klo 21:44. Onhan Apple iTunes sittenkin mukana.)

Levy-yhtiöt, online-musiikkikaupat sekä jotkin musiikkisoitinten maahantuojat ja valmistajat ovat yhteistyössä avanneet sivuston, joka listaa online-musiikin suosituimmat kappaleet.

Sivuilla on tietoa myös yhteensopivuudesta laitteiden kanssa, ja tuettujen laitteiden lista on häkellytttävän lyhyt. Ovatko listan tekijät olleet pihalla vai onko tilanne tosiaan näin surkea? Online-musiikki vaikuttaa riski-investoinnilta kuluttajalle.

Listalta puuttuvat muun muassa Apple ja Nokia, mutta iTunes-kauppa on sentään mukana. Levy-yhtiöiden mukaan iTunes ei ilmeisesti ole laillinen kauppa, kun sitä ei mainita. Ei tällaisella viestinnällä kyllä luoda uskottavaa kuvaa toimialasta.

Huvittavasta tilanteesta tekee se, että Teosto ja kumppanit kyllä vaativat Nokian kännyköille jopa 10 € hyvitysmaksuja (per myyty laite), mutta musiikkikännyköiden listalle Nokiaa ei ole saatu mukaan. Voiko tämän ristiriitaisempaa viestintää enää olla?!

Minua lista ei muutenkaan kosketa, koska en osta Windowsiin rajoitettua ja käyttöoikeuksilaan rajoitettua musiikkia kuitenkaan. Alan ilmiönä tämä sivusto silti kiinnosti.

Kommentit: 4

Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Mielipiteesi musiikkikaupoista tulee ainakin selväksi, mutta melko hakemalla haetulta postauksesi tuntuu. Ensinnäkin linkittämäsi laitesivu on tietääkseni vasta viime viikkoina laitettu sivuille. Listan ei myöskään väitetäkään olevan kattava laitelista vaan se sisältää ohjeet lataukseen niiltä laitevalmistajilta, jotka ovat halunneet ne toimittaa. Lisäyksiä luvataan säännöllisesti. Kaiken lisäksi postauksestasi on vasta tunti, ja ainakin minä löydän iTunesin ihan joka paikasta ko. sivuilta.

En ole missään tekemisissä ko. sivuston kanssa, enkä itse(kään) osta musiikkiani netistä liian rajoittavan DRM:n vuoksi. Hyvä kuitenkin, että nettimusiikkikauppiaat edes jotain yrittävät, sillä parannettavaa riittää. Isojen levy-yhtiöiden Suomen konttoreilla ei ole DRM-asioissa juuri vaikutusmahdollisuuksia.

27 marraskuu, 2007 20:35  
Blogger Tero Lehto kirjoitti:

Apple iTunesia etsin kauppasivulta, mutta se meni ohi. Tämä oli selkeästi väärää tietoa.

Muuten kirjoitus lienee asenteellinen ja provokatiivinen, koska en edes yrittänyt peitellä inhoani DRM:ää ja aggressiivista kuluttajien oikeuksien rajaamista vastaan.

Kauppoja (yrittäjinä) vastaan minulla ei ole mitään.

27 marraskuu, 2007 21:47  
Anonymous Julius kirjoitti:

Miksi ei suojaamaton mp3-muodossa myytävä musiikki kelpaa?

http://www.emusic.com

27 marraskuu, 2007 22:42  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Jännittävää, että iTunes kauppa löytyy, mutta laitteissa ei ole Applen iPodeja...

02 joulukuu, 2007 15:33  

Lähetä kommentti

<< Etusivulle