[ Siirry blogin etusivulle ]

keskiviikko, lokakuu 03, 2007

Nokia Video Center: missä on pihvi?

Nokia tiedotti tiistaina, että Video Centeriin tuodaan uutta sisältöä. Hyvä juttu, tätä on odotettu. En silti tajua, mikä on ohjelman idea.

Ensinnäkin, miksi ohjelma tarjoaa vain rajatun valikoiman videoita esimerkiksi Youtubesta? Johonkin videocast-tyyppiseen julkaisuun tällainen sisältövirta tietenkin sopii, mutta esimerkiksi Youtuben idea on se, että jokainen voi selata itseään kiinnostavia videoita ja hakea kaiken tauhkan keskeltä oman. Lisäksi apuna ovat ne katsotuimmat ja parhaiksi luokitelluimmat videot.

Minusta konseptia pitäisi markkinoida jonkinlaisen videocast-työkalun nimellä, ja jos sen halutaan oikeasti tuovan esimerkiksi Youtube kännykkään, nykyinen toteutus ei riitä alkuunkaan. Miksi ketään kiinnostaisi muutama satunnainen video Youtubesta?

Toiseksi en ymmärrä taas sitä, miksi Video Centeriä tarjotaan vain N95:lle eikä esimerkiksi kaikille S60 3rd Edition -laitteille. Lisääkö tämä N95:n myyntiä? Nythän videoiden katselu lienee vielä aika vähäistä, joten olisi loogista ajaa sitä mahdollisimman monille kuluttajille, joilla vain on teknisesti videoiden toistamisen kykenevä S60-laite. On tietysti mahdollista, että videokoodauksessa on jotain sellaista, että vain N95 riittää.

Minulla ei juuri nyt ole N95:sta käytössä, joten palaan aiheeseen varmaankin, kun N95 8GB on saapunut kokeiltavaksi.

* * *

Toisaalta, Adobehan julkisti Flash Lite 3.0:n, jonka pitäisi tukea Flash-videota. Tätä kautta ilmeisesti saadaan oikea Youtube ja vastaavat kännyköiden selaimiin, ensi vuodesta alkaen.

Tunnisteet: ,

Kommentit: 13

Blogger Juha Keskinen kirjoitti:

Kyllä pelittää sinä tuubi vaikka e90: ssä. m.youtube.com :-) ihan realplayerillä tää luuri ainaski soittaa niitä videoita sieltä´

03 lokakuu, 2007 03:00  
Blogger Janne Granström kirjoitti:

ei taida siltikään näkyä moinen flashpäivitys nykyisissä puhelimissa?

miksei tuota voi asentaa ohjelmistopäivityksenä. Nokia ei julkaise vanhemmille puhelimille muutenkaan enään ohjelmistopäivityksiä esm n93-puhelimiin.

03 lokakuu, 2007 06:51  
Blogger Demens kirjoitti:

Windows mobilelle julkaistiin tässä vähän aikaa sitten vTap -ohjelmisto joka hakee kaikki youtube-videot ja myös muista valituista palveluista.

+ Find as you type
+ Wikipedia
+ Toimivat video-ominaisuudet
+ Playlistit ja taustalatailut
- Ei tapaa katsella esim "top 10" videoita youtuubista, kuin hakemalla nimellä tietty.

http://www.vtap.com/

Kuvasin henkilökohtaisesti myös pienen demonstraation qtekilläni
http://youtube.com/watch?v=SWm5YkNsB6A

03 lokakuu, 2007 10:13  
Blogger Tero Lehto kirjoitti:

Juha, tuo on kiinnostava uusi tieto. Onko se ollut E90:n ensimmäisestä versiosta lähtien?

Muistaakseni olen kokeillut Youtubea ainakin N95:llä eivätkä ne Flashit vaikuttaneet toimivan selaimessa.

Tai ehkä ymmärsin siis väärin mitä tarkoitit.

03 lokakuu, 2007 10:17  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Siis näkyyhän nykyisellä kalustolla (jossa flash lite 2) mobiili youtube ja esim mobiilit ylen uutiset real-suoratoistona mutta ei kai ne "oikeat" youtube flash-streamit.

03 lokakuu, 2007 10:59  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Tuo Flash Lite 3 -uutinen kuulostaa todella askeleelta hyvään suuntaan.
Tosin jäi hieman epäselväksi saako sen mahdollisesti jotenkin nykyiseen S60 3rd ed. kännykkäänikin (jossa siis mm. YouTube-videot näkyvät siis vain varsin määrältään ja laadultaan rajoittuneina mobiiliversiona Real-playerillä) vai vaatiko se sen verran enemmän potkua kännykältä että joutuu hankkimaan kokonaan uuden luurin jotta homma toimii kunnolla.
No, jos joutuu hankkimaan uuden puhelimen saadakseen tuon Flash Lite 3:n ja siis Youtubet ja muun nykyisin Flash8-playerin vaativan sisällön näkymään, niin positiivisesti ajateltunahan uuden kännykän valitseminen tulee olemaan entistä helpompaa sillä pois rajautuvat ne mallit joissa "oikeat" YouTube-videot eivät toistu.

03 lokakuu, 2007 12:05  
Blogger isb kirjoitti:

m.youtube on "oikean Youtuben" tynkäversio johon Google on muuntanut suosittuja videoita mobiiliformaattiin. laajempi valikoima mobiilivideoita löytyy mm. Tinytube ja Srobbin sivuilta.

Flash Lite 3:n myötä netin koko flash -sisältö saadaan kännyköihin.

Nokian Video Centeriä tarkempaa tuntematta uskon että Nokia alkaa pukata nettivideopalveluita ilmoille jotta ihmiset joutuisivat kiusaukseen vaihtaa uudet N95:t ym. mallit uusiin Flash Lite 3 versiolla varustettuihin. Juonia kettuja!

03 lokakuu, 2007 14:33  
Blogger Juha Keskinen kirjoitti:

Joo Tero niinku isb sanoi se on tynkä versio. n95 menee oikeesti sille samalle sivulle ;-) en muista mistä lähtien tuo on ollut, mutta kyllä mulla oli jo tämä nykyinen päivitys puhelimessa kun tuon keksin. Läysin jostai vai kokeilinkohan vaan et toimisko tollanen osote :-)

Voiku tulis e90 uus firmis versio 07.38.0.2 http://tinyurl.com/2nq6ua

03 lokakuu, 2007 22:30  
Blogger Tero Lehto kirjoitti:

Jos unohdetaan nörttimäinen saivartelu, minusta ainoastaan sillä Youtube-toiminnallisuudella on merkitystä, että sieltä voi katsoa itse valitsemansa videot milloin huvittaa, ei mitään etukäteen valittuja suosituimpia videoita.

Olennaista ei ole se, että voi teknisesti osoittaa videoiden toimivan E90:ssä tai N95:ssä. Tämä kiinnostaa vain markkkinointidroideja ja myyntimiehiä.

Minulla ei nyt ole valiettavasti E90:stä tai N95:stä käytössä, joten en pysty arvioimaan saako tässä nyt oikeasti Youtuben kännykkään vai onko kyse parin hassun videon toimimaan saamisesta.

04 lokakuu, 2007 01:47  
Blogger Janne Granström kirjoitti:

no siis m.youtubella ole mitään tekemistä flashin kanssa.

siellä on vain 3gp tiedostoja joita voi katsoa puhelimen realplayerilla, tähän pääsee kaikki realplayerin sisältämät puhelimet.

04 lokakuu, 2007 03:08  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

"Flash Lite 3:n myötä netin koko flash -sisältö saadaan kännyköihin."

Eikö muka vaadi edes olemassa olevan matskun uudelleen enkoodaamista?

04 lokakuu, 2007 08:31  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Tarkistin että omalle koneelle downloadaamani YouTube-materiaali flv-muodossa on ainakin VLC media playerin antamien tietojen (jos pitävät paikkansa) mukaan ainakin pienen otoksen valossa kaikki 320x240 ja kbps-lukemat yleensä keskimäärin alle 400. Oma kännykkäni pyörittää sujuvasti ainakin 320x240 H.264 MPEG4:sta jonka kbps-lukemat ovat 300-400 (tosin en tiedä ovatko lukemat pakkauksen suhteen vertailukelpoisia) joten ehkä Flash Lite 3 on sen verran tasokas softa että saattaa pystyä pyörittämään YouTuben flashvideota tyydyttävästi melko pienilläkin resursseilla eli siis jotakuinkin nykykännykässä.

Mitä tulee flashvideon suoran toiston vaatimiin 3G-nopeuksiin niin 384k yhteys ainakin HSDPA-kännykkä PC:n modeemina riittää testieni mukaan jo varsin sujuvaan YouTube-katseluun etenkin kun streamia pystyy bufferoimaan koneelle pienellä venailulla ja esim. ylen alempitasoinen 350k stream toimii 384k yhteydellä useimmiten varsin hyvin samoin kuin esim. CNN live stream.

04 lokakuu, 2007 14:43  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Tuleva fläsh-päivityshän sisältää normisoittimeenkin h264-tuen, joten ehkä kohta youtube jne. vaihtaa formaatin h264:ksi ja saa näin appletv:n ja mobiilipuolen mukaan helposti. Aika moni nyt tulleista multimedialuureistahan tukee h264:sta .

29 lokakuu, 2007 20:39  

Lähetä kommentti

<< Etusivulle