Kännykala-autoilija menettää korttinsa
HS.fi kertoo uutisessaan, että kännykkä korvalla autoileva saattaa pian menettää ajokorttinsa. Linjan tiukentamista perustellaan sillä, että Liikenneturvan mukaan kännykkä korvalla autoileminen nelinkertaistaa onnettomuusriskin, ja ettei rikesakko riittävästi ehkäise epätoivottavaa käyttäytymistä.
Sellaisiakin väitteitä on esitetty, että ajaminen kännykkään puhuessa vastaa heikentyneen reaktioajan osalta noin promillen humalaa. Tätä ongelmaa eivät hf-kuulokkeet ratkaise, sillä meneehän osa huomiosta puheluun silti.
Ajatuksena on lisäksi tuoda Suomeenkin jonkinlainen pisteytysmalli. Sellainen on monissa Keski-Euroopan maissa.
En aja omaa autoa, joten en osaa arvioida onko tämä huono vai hyvä uudistus. Sen kyllä usein huomaa, että joku hidasteleva ja vaappuva kuljettaja puhuu kännykkään korvallaan. Kaikille se ei ainakaan sovi.
Kommentit: 6
Kohta varmaan vaaditaan äänisuojattu seinä kuskille ettei vahingossakaan juttele apukuskille. ;)
Onhan se outoa kyllä kun monella tuttavallani on handsfree autossa mutta silti puhutaan korva luurissa. Onhan se kyllä aika fataalia ruveta sitä ajaessa kytkemään parin minuutin puhelun takia. Ehkä sitten asiat on paremmin kun autoissa on sisäänrakennetut kaiuttimet ja koko bluetooth-farssi saadaan huolettomaksi.
Näin kuukausi sitten pahan tilanteen Tuusulan moottoritiellä kun edessäni ajanut katumaasturi antoi kohteliaasti (laittomasti) liittymästä tulleelle autoilijalle tilaa siirtyen vasemmalle, mutta ei huomannut jo vierelle tullutta Skodaa.
Kolme autoa mahtui vielä vierekkäin kun vasempana ollut ehti väistää maasturia kaidetta hipoen, mutta tämän auton ja kaiteen välissä oli työmies trimmerin kanssa ja Skodan sivupeili hipaisi työmiehen reppua nopeuden ollessa n. 130km/h! Mahtoi tuntua kivalta.
Katumaasturin kuski jatkoi puhelua, mutta ei varmasti huomannut mihin tilanne oli lopulta johtaa. Vastaavia tilanteita näkee melkein päivittäin, jotka ovat lähellä johtaa onnettomuuteen.
Turvallisin vaihtoehto mielestäni edelleen tekniikan ollessa vielä mitä on - pysäköidä auto turvallisesti tien sivuun (ei motarilla) tai bussipysäkille ja soittaa sitten. Aina voi lähteä vaikka 5 minuuttia aiemmin töihin jos se on siitä kiinni.
Voisivat viimeinkin keksiä että myös pikkulasten hoitaminen tulisi muuttaa rangaistavaksi.
Paljon näkee näitä nukkujia liikenteessä jotka joko a) puhuvat kännykkä korvalla tai b) hoitavat lasta. Myös molempien yhdistelmiä näkee välillä!
Itse käytän ajaessa puhelimen sisäistä hf:ää. En todellakaan jaksa leikkiä millään johdoilla. Tosin harvoin sitä puhelinta ajaessa käyttää. Saa olla todella tärkeä puhelu että siihen jaksaa vastata.
Siltikin, idioottimainen ehdotus. Se riesa mikä poliiseista tulisi kun vielä vahtaisivat että kuka puhuu kännykkään ilman hf:ää!
Viimeksi viime viikolla olin jäädä rekan alle kun rekkakuski puhui kännykkään. Painoin suojatien nappia, minulle vaihtui vihreä ja olin lähdössä yli. Siten aivoihin rekisteröityi rekan ääni ja pysähdyin katsomaan. Tukkirekka veti keulansa reilusti yli suojatien puolenvälin. Kuski pälätti kännykkäänsä...
Kielto ilman seuraamuksia rikkomuksista on hyödytön.
Ajon aikana puhelimeen vastatessa huomaa (jos huomaa!), että puhelu kyllä vie huomion tiestä. Minulla on kännykässäni vastaajapalvelu sellaisia tilanteita varten. Tärkeiksi luulemissani puheluissa vedän mieluummin parkkiin.
Sinänsä hyvä lakiajatus, mutta eihän poliisilla ole vuosikymmeniin ollut voimavaroja valvoa vanhojakaan liikennesääntöjä.
Niin. Tässä taas yksi ehdotus joka vie suomen liikenneturvallisuutta kohti 'Zero Visionia', eli visiota jossa liikennekuolemat saataisiin nolliin. Ideat lähtevät nimenomaan kännykkä jne kielloista, ja päättyvät siihen että moottoriteille tulisi 40 km/h nopeusrajoitus ynnämuuta älyttömyyttä.
Jotain kumman syystä en itse usko tuohon ideaan mitenkään. Niin kauan kun on liikennettä niin niin kauan on liikennekuolemia.
Auto on mielestäni ehkä luonnollisin paikka puhua puheluita. Ajaminen näet muuten on enemmän kuin tylsää, ja autolla ajaessa oikeasti kerkiää puhua puhelimessa.
Toinen juttu on se, että pystytäänkö ihmisille, joilla ei ajaminen luonnistu muutenkaan, antamaan lupaa puhua puhelimessa ajon aikana?
Jos kuitenkin lähdetään hf-linjalle, niin mielestäni pitäisi kieltää koko puhuminen. Sen käden+puhelimen pitäminen korvalla ei vie ajatusresursseja, se puhuminen ja puheluun keskittyminen vie.
Samalla voisi kieltää radion kuuntelun+mp3soittimen näpräämisen, vauvojen + eläimien hoitamisen, meikkaamisen, parran ajamisen, navigaatiolaitteiden käyttämisen, penkinlämmittimen säätämisen, kahvin juomisen jne jne jne.
Mieluummin vaikka sitten kielletään koko yksityisautoilu?
Lähetä kommentti
<< Etusivulle