Suomi taas 3G-kehityksen kärjessä
Elisa tiedotti eilen tarjoaansa tästä syksystä alkaen HSUPA-tekniikan avulla nykyistä 384 kilobittiä korkeampia teoriassa enintään 1,4 Mbit/s mobiilidatayhteyksiä päätelaitteesta verkon suuntaan.
Päivitykset ovat näillä näkymin tulossa koko 3G-peittoalueelle vasta ensi vuoden alussa, mutta tälläkin aikataululla Suomi näyttää pääsevän ykkösvaiheen HSUPA:aan ensimmäisten maiden joukossa maailmassa ja ilmeisesti aivan ensimmäisenä Pohjoismaissa.
Uusia nopeuksia pääsee hyödyntämään vasta harva, kun nykyiset HSPA-kännykät ja PC-datakortit eivät tekniikkaa tue. Tuotteita on odotettavissa vielä tänä vuonna.
Minä olen kaivannut lisää nopeutta eniten kannettavan kanssa töitä tehdessä ja kännykällä kuvia Flickr:iin ja blogiin lähettessä. Tosin työkännykkäni Nokia E70 onkin vasta UMTS-tasoa.
Elisalle tämä on tärkeä imagomielessä, koska se on nyt jatkuvasti TeliaSoneraa edellä niin hinnoittelussa kuin verkkopäivityksissäkin. Elisassa uskotaan "laajakaistan tuomiseen joka taskuun", kun taas ruotsalasten johtamassa TeliaSonerassa Suomen markkinaan investoidaan varovaisemmin. Tässä kenties näkyy se ero, että Elisa toimii kotimarkkinassaan.
Mobiilidatas tarjonnassakin TeliaSonera erottuu kilpailijoistaan, koska se ei tarjoa kuluttajille suunnattua kiinteähintaista mobiilidataa, aka mobiililaajakaista. Muilta sen saa alkaen noin kympillä kuussa.
Kiinnostavaa on sekin, että Elisan 3G-laajennusta toimittaa nyt Ericsson. Kysyin asiasta yrityksistä uutisjuttua varten. Suomen Ericssonin Janne Laitala kutsui Elisan 3G-kauppaa merkittäväksi päänavaukseksi ja Elisan Eetu Prieur sanaili varovaisesti, että on normaalia käyttää useampaa verkkoyhtiötä.
Julkisuudessa NSN:n luottamusmiehet ovat tilittäeet, että väenvähennykset ja epävarmuus tulevasta ovat vieneet yhtiön sekasortoiseen tilaan.
Menettääköhän yhtiö kauppoja nyt paljonkin? Ainakin Nokian talousjohtaja Rick Simonson myönsi sijoittajien konferenssipuhelussa elokuun alussa, että epävarmassa tilanteessa tilauksia on tullut odotettua heikommin.
Kommentit: 5
Mielenkiintoinen juttu muuten tuo mainitsemasi TeliaSoneran linja eli ei vielä "kympillä kuussa" liittymiä. Ehkä kytkyasiakkaita, jotka maksavat kahleessaan kiltisti parikolmekymppiä kuussa, on sen verran että akuuttia painetta ei ole. Muutenhan on vaikea käsittää kuinka asiakkaat voisivat olla vaihtamatta operaattoria kun hintaromahdus muiden kiinteähintaisissa
mobiilikaistoissa oli tuollainen kuin oli pari viikkoa sitten.
Elisa alkaa olla nykyään näitä operaattoreita, joka julkistaa paljon mutta annas olla jos haluat ostaa julkistettua palvelua. Myyjät eivät tiedä mitään, eivät osaa tehdä tilausta koneelle, kirjoittelevat jutut paperilapulle ja lopputuloksena ihmettelet ja käyt myymälässä usean viikon ajan pyytämässä palvelua. Puhelinpalvelusta on turha yrittää saada lisätietoa koska myyjä on laittanut tilauksen vain paperille.
Muutenhan on vaikea käsittää kuinka asiakkaat voisivat olla vaihtamatta operaattoria
Kolmessa kuukaudessa on tullut vain 5000 datapakettia lisää, eli datamarkkina alkaa olla täysin kylläinen.
Täten en olisi otsikonkaan kanssa ihan samaa mieltä. Toki korkeakoulujen/VTT:n/Nokian radiotekniikan labroista on löytynyt huippunopeuksia iät ja ajat, mutta kansalaiset ovat mobiilidatasta edelleen täysin pihalla.
Ja niin on ilmeisesti tarkoituskin.
"Suomi taas 3G-kehityksen kärjessä"
Onko 3G-kehitys yhtäkuin nopeus jolla data liikkuu verkossa? Itse kyllä pitäisin oleellisempana sisältöä ja tarjottuja palveluita. Mitä kehitystä se on kun joku päättää että nostetaan verkon nopeutta ja joku toinen käy serveriltä nostamassa nopeutta? Enemmänkin haluaisin nähdä oikeaa kehitystä softapuolella joka hyödyntää langattomia datayhteyksiä.
"Onko 3G-kehitys yhtäkuin nopeus jolla data liikkuu verkossa?"
Ei tietenkään ole. Se oli kärjistys.
Tässä suhteessa, siis uuden HSPA-tekniikan käyttöönotossa, Suomi on ainakin hetken kehityksen kärjessä.
Kannattaa muistaa, että olen ammatiltani uutistoimittaja webissä, luontooni kuuluu tehdä klikattavia otsikoita. Ei siitä vapaa-ajalla eroon pääse.
Lähetä kommentti
<< Etusivulle