[ Siirry blogin etusivulle ]

maanantai, heinäkuu 16, 2007

WLAN-hotspotit S60-selaimella: HomeRun

Harmittelin aiemmassa merkinnässä, ettei WLAN-hotspotien sisäänkirjautumissivuja tunnuta oikein virittävän siten, että WLAN-kännykälläkin voisi kirjautua sisään tai ostaa käyttöaikaa. Ehkä niitä pidetään liian marginaalisina?

Tuon jälkeen Tommi viritteli keskustelua asiasta S60-softablogissa. Siellä oli myös pari ehdotusta tilanteen kiertämiseksi ja ratkaisemiseksi.

Oli syy mikä tahansa, WLAN:n hyödyntämisen käyttökynnys jää korkeaksi.

Sattumalta kokeilin päivittä lentoasemalla N95:een parit podcastit, kun siellä on TeliaSoneran HomeRun, minulla on sinne käyttöaikaa. Tämä ei oikein onnistunutkaan. Jos maksuaikaa pitäisi ostaa, myös luottokortin tietojen näpyttely on melko vaikeaa.

On tietysti makuasia, pitäisikö mobiiliselain yrittää tunnistaa ja tarjota räätälöity näkymä. Näkisin asian puhtaasti toiminnallisesti. Jos sivun tehtävä on tarjota mahdollisimman helppo ja nopea sisäänkirjautuminen, sen olisi hyvä toimia mahdollisimman monenlaisella päätelaitteella.

Tunnisteet: ,

Kommentit: 1

Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Ei mobiiliselainta tarvitse tunnistaa, vaan päinvastoin.
Eli jos sivuntekijä, oli se sitten mediatalo, tai WLAN kirjautumissivu haluaa tehdä jollekkin ryhmälle jonkin raskaan tietyn pixselikokoisen sivun niin tehkään, mutta tarjoilkoon sitä oletuksena vain asiakkaille jotka tunnistetaan isonäyttöisiksi, nopeiksi ja tietyiksi selaimiksi.

17 heinäkuu, 2007 09:10  

Lähetä kommentti

<< Etusivulle