[ Siirry blogin etusivulle ]

maanantai, heinäkuu 16, 2007

Ideoita Jaikun käyttöön

Kesällä on luvassa vähemmän päivityksiä kuin yleensä, sillä yritän aktiivisesti vältellä seuraamasta uutisaiheita. Vaikeaa se tietysti täällä Suomessa on.

Lomalla olen tutustunut vähän lisää Jaikuun ja miettinyt, mikä sen hyöty minulle on. Nyt Jaiku-profiili roikkuu aika julkisena tässä blogissa. Mitä muuta Jaikullla voisi tehdä? Jaikun perustajat Jyri Engeström ja Petteri Koponen kertovat ideasta Robert Scoble Show'n haastattelussa.



Eilan palatessani Suomeen sain kaverilta SMS-viestin "tervetuloa takaisin Suomeen". Jaiku-profiilin muutos kännykässä paljasti minut. Selkeästi ohjelma toimii sitä paremmin, mitä useamman elinympäristöstään saa houkuteltua sen käyttäjäksi.

Tässä vaiheessa Jaiku-striimissäni ovat blogimerkintäni ja Flickr-kuvani. Työpaikan Jaiku-striimiin tulevat uutiseni.

Mobiilikäytössä (omat kokemukseni S60-versiosta) ongelma on vanha tuttu eli se, että ohjelma kuluttaa akkua ja muistia taustalla pyöriessään. Tämä haaste on kaikilla taustasovelluksilla. Luulen, että ongelma tulee laajasti julkisuuteen, kunhan erilaiset mobiilipostisovellukset yleistyvät lisää.

Muistiongelmia Nokia voisi lieventää tai poistaa laittamalla avokätisemmin ajomuistia S60-laitteisiinsa, todellisen moniajon mahdollistamiseksi.

(via Tuija Aalto)

Tunnisteet: ,

Kommentit: 4

Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Jaiku integroitui mielestäni liian syvälle (ja sekavasti) S60-kännyyn ja sen poistaminen oli aivan helvettiä. En koske enää.

16 heinäkuu, 2007 19:15  
Anonymous erkka kirjoitti:

Noiden lisäfeedien tuominen Jaikuun on hieno ominaisuus, mutta niiden ongelmana on ei-jaikujen tulva seuraajien overview-näkymään.

Toki kukin voi poistaa ylimääräiset jutut syötekohtaisesti seuraamiensa henkilöiden jaiku-striimeistä, mutta itse ajattelin tehdä niin kuin toivoidin muidenkin tekevän:

- En lisää Jaikuun blogini syötettä. Jos seuraan jonkun tyypin jaikuja, niin seuraan todennäköisesti myös hänen blogiaan. Ja blogeja seuraan mieluummin kunnollisen rss-lukijan avulla.

- Flickr/Delicious/jne. palveluista tuon ainoastaan karsitun syötteen, johon seulon tavaraa "jaikuun"-tagilla. Näin ylimääräiset jutut ovat satunnainen ja harkittu mauste ja jokainen kuva/linkki on arvioitu vastaanottajalähtöisesti.

16 heinäkuu, 2007 21:10  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Harmi että nämä heput ja tekniikka ei elänyt aikoinaan DDR:ssä. Josko tuolloin olisivat esiintyneet "telkussa", niin heillä olisi varmaan ollut koppalakit päässä ja sirpeillä ja vasaroilla stannatut kunniamerkit rinnoissaan. Mahtavan suurta kun pääsee seuraamaan toisten liikkeitä. Muuten, turha on puhua mistään vapaaehtoisuudesta seurannan alueella.

18 heinäkuu, 2007 00:54  
Anonymous PA kirjoitti:

Eilan palatessani Suomeen sain kaverilta SMS-viestin "tervetuloa takaisin Suomeen". [– –] Selkeästi ohjelma toimii sitä paremmin, mitä useamman elinympäristöstään saa houkuteltua sen käyttäjäksi.

Toinen juttu on sitten, haluanko, että kaikki kaverini lähettävät minulle tervetuloa Suomeen -viestejä. Itselleni riittävät operaattorin automaattisesti lähettämät pari tekstaria...

18 heinäkuu, 2007 18:14  

Lähetä kommentti

<< Etusivulle