Analyytikko runttaa iPhonen
(Pävitetty 30.6.2007 klo 00:31. Nokia 7710 kuulemma pääsisikin lopulta kauppoihin asti. Muistelin väärin.)
Pahoittelen. Ette välty iPhone-hulluudelta täälläkään. Tosin jos erästä asiantuntijaa on uskominen, hurmos ja hype ovat pian päättymässä.
Aamun Taloussanomissa oli poikkeuksellisen kovasanaista tilitystä Nomuran analyytikolta Richard Windsorilta iPhonesta. Juttu on netissä ainakin ITviikon uutisissa.
"Uskomme, että laitteen puhelin-, tekstiviesti- ja sähköpostiominaisuudet ovat ala-arvoisia. Toisaalta brandin merkitys matkapuhelinmarkkinoilla on erittäin iso, varsinkin ensimmäisiä ostopäätöksiä tehtäessä."Ja lisää:
"Ihmiset tajuavat, että laite ei toimi kovin hyvin puhelimena ja siitä puuttuu tärkeitä ominaisuuksia. Se ei toimi käytössä niin hyvin kuin pikaisissa, seksikkäissä demoissa. Käyttökokemukset ja omistajien mielipiteet laitteesta tulevat tuskin olemaan kovin imartelevia."
Kiinnostava on myös arvio siitä, että jos iPhone onnistuu lisäämään amerikkalaisten operaattoreiden uskoa myös hintavien laitteiden menekkiin, saattaa iPhone itse asiassa jopa siivittää Nokian Eseries- ja Nseries-tuotteiden menekkiä USA:ssa. Tietysti myös Sony Ericsson voisi saada P1:lle osansa.
Vähän aihetta sivuten, Talouselämässä on historiikki Nokia 7700:sta, "Nokian iPhonesta". Vielä tuon jälkeen tuli paranneltu versio 7710
Kirjoittaja vertaa iPhonea Nokian tuotteista lähimpinä 770- ja N800 Internet Tableteihin. Kännyköissä lähimmät vastineet lienevät hyvin samankaltaiselta vaikuttava LG Prada Phone ja jossain määrin lukuisat Pocket PC -laitteet.
Kommentit: 9
Se ettei kukaan muu ole toteuttanut onnistuneesti kosketusnäytöllistä matkapuhelinta ei tarkoita etteikö sellaisen toteutus olisi mahdollista. Itse en ainakaan halua tehdä mitään johtopäätöksiä ennenkun olen saanut laitteen kokeiltavaksi ja itse todeta sen toimivuuden tai toimimattomuuden. Analyytikkojen arvailut ei pahemmin kiinnosta.
Pieni tarkistus tai ehkä luin tekstin väärin. Nokia 7710 tuli kyllä kauppoihin, mutta 7700 versio ei.
-Nimim. entinen 7710:n onnellinen omistaja.
Ja sellaisia analyytikkoja ei löydy, jotka ovat täsmälleen eri mieltä?
No joo. Huomennahan se selviää, kun ihmiset saavat (ihme)laitteen käsiinsä.
Olen kyllä aika vakuuttunut, että Applen kehittelemä käyttöliittymä on toimiva, eikä hype laannu ihan heti.
Kyllähän tuo nieche tuote tulee olemaan, eikä varmasti vaikuta Nokian tai muiden suurten asemaan millään lailla, paitsi ehkä laittaa vauhtia käyttöliittymän kehitykseen..
Muistelin minulle sanotun sekä 7700:sta että 7710:sta, etteivät tulleet kauppoihin asti. Vaan jos joku sen muistaa ostaneensa, olin taatusti väärässä.
No niin, iPhone on julkistettu ja ensimmäiset kommentit ja arvostelut ovat luettavissa. Olen lukenut noin 7-10 arvostelua ja katsonut 3 videoarvostelua ja kaikissa arvosteluissa johtopäätös on se, että iPhone on upea tuote.
Aika monessa blogissa ja muussa forumissa on läjä videoita siitä miten iPhone toimii todellisuudessa, myös muutama tuttu amerikkalainen kävi jonottamassa laitteen itselleen.
Jotain pikkujuttuja toki löytyy mutta yllättävintä näyttäisi olevan se, että laite yleisesti ottaen toimii ja käyttöliittymä on yhtä nopea kuin mainosvideoissakin. Verkon käyttö on tietysti kiinni paljon datayhteydestä mutta tässä yhteydessä pointti lähinnä käyttöliittymän nopeudessa.
.. eli jäämme odottelemaan HSPDA-versiota Eurooppaan ;-)
Jos Apple tekee puhelimesta vielä halpismallin, jossa esimerkiksi muisti on korvattu muistikorttipaikalla, tai pari kolme eri variaatiota a'la iPod, kännykkämarkkinoilla alkaa tulla mielenkiintoinen sutina.
"It's surprisingly fast. The best speed test I've found so far for Safari on the iPhone is dslreports.com/mspeed, offering a really scaled down page with a few download size options and no-nonsense results. I'm getting, on average, about 150 kbit/sec downloads on my phone. In light of the drawbacks of EDGE's (traditional) speed, the only reason that makes sense as to why Apple and AT&T didn't make some massive announcement of a network upgrade is that they're getting hammered this weekend with iPhone activations and people tinkering around with surfing via EDGE. If they're going to announce this at all, waiting until maybe sometime next week makes sense as the iPhone storm might be dissipating to more manageable levels where most users will see this increased speed across the country. Of course, this is just speculation on my part, but the tests don't lie: users across the nation are reporting that EDGE has upgraded from its previous 20 kbits/sec speed to anywhere from 100k - 200 kbits/sec. This is great (unofficial) news."
Ilmeisesti AT&T:n verkkopäivityskin osui kohdalleen.
Ho hum.
http://www.youtube.com/watch?v=a8aoRmRb-Ws
Added: February 26, 2007
Lähetä kommentti
<< Etusivulle