Uusi joukkoliikenneopas S60:lle
Useampikin kommentoija on kysellyt arvioita Tampereen yliopistossa kehitetystä mobiilisovelluksesta, Matkamiehestä. Kokeilin sitä, vaikken juuri pk-seudun joukkoliikennettä käytäkään.

Puheominaisuuden idea selvisi luettuani yliopiston lehdistötiedotteen. Puheopasteet voivat auttaa ainakin näkövammaisia (eli kokonaan tai osittain sokeita).
Mietin myös sitä, miksi tämänkin pitää olla erillinen sovellus web-sivun sijaan. Monet ominaisuudet tukevat valintaa. Osoitteita ei tarvitse kirjoittaa kokonaan, vaan haku etsii niitä heti, kun parikin kirjainta on näppäilty. Asetukset, kuten halutut liikkumistavat ja vaihtovälit (minuteissa) on helppo tallentaa muistiin. Käyttöliittymään kesti hetken tottua. Se ei vastannut tuntumaani yleensä Java- tai S60-sovelluksista. Olen tottunut siihen, että näytön vasemman alareunan näppäin avaa toimintavalikon. Matkamiehessä näppäin toimii aktiivisena hyväksyntätoimintona. Kumma logiikka.
Enempää en kehtaa kirjoittaa olematta edes kohderyhmää. Kenties te muut olette jo kokeilleet ja haluatte jakaa ajatuksia?
Kommentit: 7
Eihän noissa toiminnoissa ole mitään, mitä ei nykyajan web-tekniikalla voisi toteuttaa.
Kartta puuttuu.
Joo, mieluummin webbitekniikalla. Nyt jo on puhelin täynnä vastaavia pikkuhärpäkkeitä.
Myös reittien/paikkojen tallennus puuttuu.
Mutta kyllä tuota silti mieluummin käyttää kuin Reittioppaan webbiversiota.
Jännä sivuoire tuossa vaan on, että radio sammui/kaatui jo ensimmäisessä testissä muutaman kerran kun selailin eri reittivaihtoehtoja. Samaan olen törmännyt myös jossain Python sovelluksessa.
N91:ssä puhe toimii, mutta jostain - ohjelmasta tai itse puhelimesta - johtuvasta syystä molemmilla kokeilukerroilla puhelin jumittui täysin ja se oli pakko buutata irrottamalla akku.
Nykyisellään ohjelma ei tarjoa normaalinäkökykyisille mitään erityistä hyötyä ennustavaa osoitteenkirjoittamista lukuun ottamatta. Seuraavassa versiossa on ilmeisesti tulossa ainakin GPS-paikannus. Muuten hyödyllistä olisi, että ohjelma tallentaisi aikaisemmin syötetyt paikat, GPS:n avulla kehottaisi painamaan stop-nappulaa oikeaan aikaan sekä näyttäisi reitillä etenemisen kartalla ja pysäkkilistassa. Listaa saa jatkaa.
Erityisryhmille Matkamies puheopastuksella on varmaankin hyvä parannus, samoin kuin käyttöliittymän normaalia suurempi teksti.
Ajax-tekniikat (ennustavan osoitteen syöttämisen toteutuksessa) eivät taida hirveän hyvin toimia kännyköissä, joten midlet lienee siksi parempi ratkaisu. Varsinkin, kun ohjelman idea on juuri puheessa.
VTT:n Noppa-projektissa on esimerkkejä puheohjatusta reittioppaasta GPS-paikannuksella
http://virtual.vtt.fi/noppa/video/
(Esim. videot 6 ja 2)
Joo kyllä reittioppaan "pda"-www-versio on pysynyt käytössä tämän sovelluksen kokeilemisen jälkeenkin. Ainakin omaan käyttöön ylivoimainen ominaisuus on mahdollisuus hakea valmiiden reittien aikatauluja suoraan yhdellä linkillä.
Ko. palvelussakin olisi kyllä paljon kehittämisen varaa, esim: Pysäkkinumeroiden käyttö hakutermeinä (= omatlähdöt.fi -palvelun integrointi samaan), tulosten lähetys sähköpostina tai viestillä, Kartalta valitun paikan käyttö hakuterminä, etc..
Toki erillinen sovellus tulee olemaan tässäkin suhteessa jouhevampi käyttää: GPS-paikannus, osoitekirjan käyttö, ja muutenkin integroidumpi, jouhevampi käyttö saavutetaan ainakin nykytekniikalla vain puhelimessa pyörivällä sovelluksella.
Melkoisen hidas/jäykkä softa omiin käyttötarpeisiini. Itse tykästyin BusWatch applikaatioon omissa joukkoliikennetarpeissani:
http://koti.mbnet.fi/buswatch/
Yärkein ominaisuus on lista bussien saapumisajoista lähipysäkeille. Näin voi ajoittaa töistä/kotoa/baarista lähdön kätevästi.
Ei mikään käytettävyyden helmi, mutta kun saa perusasiat syötettyä niin homma pelaa...
Itse reitinhakuun tuleekin käytettyä muita apuja.
Näkövammaisille on yritetty kehittää sovelluksia jo kauan aikaa sitten. Tahtoo vaan monelta näkevältä ihmiseltä unohtua, että tällainenkin ryhmä on käyttämässä "nappuloita" laitteellaan. Puheohjaus olisi heille todella suuri "lahja", josko ominaisuus saataisiin yleistymään laiteisiin. Myös näkevät ihmiset tulevat hyötymään näkövammaisille suunnatuista ominaisuuksista, sillä on useita eri sovellusalueita, joita haluttaisiin käyttää niin, että saadaan palautetta koneen tuottamalla puheella näkevällekin laitteen käyttäjälle.
Lähetä kommentti
<< Etusivulle