Kun iPhone muuttaa kaiken
3G-konsultti Tomi Ahonen kirjoittaa blogimerkinnässään siitä, kuinka kesästä lähtien voidaan laskea aika ennen iPhonea (BI), ja aika jälkeen iPhonen (AI).
Kuulostaa ihan siltä kuin Jeesus olisi tulossa mobiilimarkkinaan, erästä foorumikirjoitusta lainatakseni. Ahonen kirjoittaa, että iPhonesta on tulossa tärkeä merkkipaalu, johon muita verrataan:
So from June all reviewers around the world will compare all new high-end phones with the iPhone. How near do they arrive in being "almost as good as the iPhone". This is the phrase we will see in most reviews of smartphones. And the yardstick in usability will from now on - and my prediction is that for the fore-seeable future of mobile phones - the latest iPhone. A clear watershed moment in the industry. For the first time a major handset device which was designed from the start to be both a multipurpose smartphone and yet easy to use.
Ajoittain epäilen, että olen ainoa mobiilialan bloggaaja ja -toimittaja, joka ei ole päässyt oikeasti vielä kokeilemaan iPhonea käsissään. Nimittäin sen verran varmoja kehuja tulee laitteen käyttöliittymästä, multimediaominaisuuksista ja älykkyydestä.
Olen kokeillut vasta LG Pradaa, jossa on joidenkin iPhonea kokeillen mukaan samanlainen kosketusnäytöllinen käyttöliittymä. Huh. Jos noin on todella, iPhone-uskovaisille on odotettavissa märkä rätti naamaan. Kosketusnäyttö on ihan kätevä monissa sovelluksissa ammattikäytössä, muttei siitä helpolla saa taviksen yhden käden puhelimen käyttöliittymää.
Ahonen ennustaa, että iPhone vavisuttaa mobiilibisneksen rakenteita nykyisestä operaattorimallista kohti internet-lähtöistä:
But the level of the noise around mobile will double in June. Very many big guns will join the game. That is good. And it will be a change from an old Era, where handset makers like Nokia and Motorola ran the show with the major mobile operators (carriers). Now media giants will join in, as will major IT players and internet companies. It will be an exciting time, AI.
Tämä on minusta sangen rohkea ennustus, kun iPhone on ainakin tämän hetken tietojen mukaan tulossa myyntiin AT&T Cingularin kytkydiilillä USA:ssa, ja Applen Jobs on sanonut softan olevan aluksi suljettu, eli rajattu vain Applen ja operaattorin sallimiin ohjelmiin.
Veikkaan muuten edelleen, ettei nykyinen iPhone tule koskaan Eurooppaan, vaan siitä julkistetaan tänne hieman paranneltu versio muun muassa 3G-verkkojen tuella.
(via Gizmodo)
Kommentit: 12
Tuo softakehityshän on puhtaasti resurssi/poliittinen päätös, ei tekninen. Applen shareholder kokouksesta poimittua:
"Jobs did acknowledge that the company is still struggling to decide if third-party developers will be able to create software that will run on the iPhone. It’s a decision Apple “is wrestling with,” according to Jobs."
En myöskään usko että nykyinen malli tulee sellaisenaan Eurooppaan eli 3G tulee varmasti mukaan Euroopassa. Applelle on olennaista saada laite ulos ja softapohja viimeisteltyä, jonka jälkeen on helppo tuoda uutta rautaa tarjolle samalla softapohjalla. Premium-hintaisena tuotteena kyseessä ei ole mikään 3rd world malli, jolloin jokaista muovinipukkaa ei tarvitse tehdä styroxista.
Vaikka sinällään kyseenalaistankin iPhonen suuret odotukset, en usko että tuote sinällään floppaa ja suurin hyöty on nimenomaan uudenlaisen ajattelun tuominen kännykkämarkkinoille, näitä "sama vanha S60 uusissa kuorissa"-puhelimia ja "ruma, rumempi, rumin"-windows mobile -laitteita on jo katseltu liiankin kauan.
Applella on selkeästi mahdollisuutta taipuusuuteen ja ketteryyteen. Toisaalta on vaara, että jos ensimmäinen iPhone ei ihastuta, menee maine pitkäksi aikaa. Senkin takia voisi olettaa, että ensimmäinen malli ei ole ihan "kädetön", vaan on hyvin viimeistelty.
Linkkaan vielä tähänkin elvistelyni saman idean keksimisestä, kuin Applekin, eli että kannettavaan tietokoneeseen "keksittäisiin" laittaa TouchPad - voi kuinka nerokasta :-).
Näyttö edessä, ohjauslevy takana -
Apple hakee patenttia uudenlaiselle mobiilikäyttöliittymälle...
Ehkä Apple ja Motorola hakevat epätoivoisesti nyt patentteja ilmiselville asioille, kun USA:n korkein oikeus kielsi ilmiselvät patentit (tänään oli uutinen Motorolan patentista näyttöön, joka toimisi samalla aurinkokennona).
Onpahan tällöin ehkä muutaman kuukauden/vuoden etumatka käyttä näitä "patentteja", kun oikeudessa menee kuitenkin oma aikansa näiden kanssa rähinöitäessä.
MyOrigon touchpad myDevice -kännykkää jonkin verran käyttäneenä olen menettänyt intohimon kosketusnäyttöihin totaalisesti. Toki ne ovat mediaseksikkäitä mutta mielestäni ne eivät tarjoaa mitään sellaista ominaisuutta, jota ei voisi dynaamisilla näppäimillä saada aikaan. Lisäksi dynanäppäimillä on etuna painallustoiminnan tuoma hermoimpulssi, jonka avulla tiedät varmasti tehneesi jotain - kosketusnäytöllä painamistunnetta ei ole vaan se pitää simuloida jotenkin.
Huuto.netissä näykyy olevan mydevice-laitteita myytävänä tasaiseen tahtiin, joten jos kosketusnäytöllistä luuria himoitsee niin sieltä sen saa kaikista nopeiten.
Se, mikä tässä iphone-hysteriassa on lähestulkoon kaikilta unohtunut (myös tuolta Ahoselta, ehkä siksi että pitää Jobsia jumalana) on se, että iphone ei ole ensiksi ja ennen kaikkea muuta mullistava tekniikka vaan ennen kaikkea se on jotain, mitä applen on pakko tehdä.
Jobs ei ole tyhmä, hän tietää että ipod (tai erillinen mp3-soitin ylipäätään) tulee muutamassa vuodessa konseptina kuolemaan. Kyse on siitä, haluaako apple yrittää reagoida tulevaan ennakolta vai pyristellä sitten kuoleman kourissa. Jobs on valinnut edellisen vaihtoehdon ja aika näyttää, kuinka hyvin yritys onnistuu. Olen Teron kanssa samaa mieltä, märkä rätti tulee vasten kasvoja. 10M on tosi kova vaatimus tekniikalle, jossa ei ole mitään mullistavaa.
Tai sitten ostajat ovat yksinkertaisesti tyhmiä. Cool on ainoa mikä ratkaisee.
"iphone ei ole ensiksi ja ennen kaikkea muuta mullistava tekniikka"
Onhan Nokiaakin vielä jonkin aikaa sitten syytetty siitä, etteivät he tarjoaisi kaikkein uusinta tekniikkaa.
Varhaiset omaksujat eivät kuitenkaan edusta massaa, joten heidän kommentit ovat usein "turhia". Nokia on menestynyt paljolti myös muotoilun ja käytettävyyden ansiosta.
Mutta kuten sanoit, jos Applen kosketusnäyttö tai käytettävyys on ihan tappo, ei se pelasta tilannetta.
Jos se ei ole ihan tappo, on mielenkiintoista nähdä, miten Apple tulee yhdistämään olohuoneen viihdetietokoneensa (joka muistaakseni menestyi Tietokonelehden testissäkin kohtalaisesti) ja iPhonen.
Minusta Nokian pitäisi lanseerata digiboksi tai joku viihdepalvelin uudestaan. Muuten on ehkä vaara, että Applen ja MS:n premium-luurit ja yhteensopivat viihdepalvelimet kilpailevat keskenään ja Nokian puhelimet toimivat käytettävästi korkeintaan jonkun itsepystytetyn Linux-purkin kanssa, jos siinäkään. uPNP ei taida olla ihan valmis vieläkään, mikä voi lisätä riskiä entisestään.
Toisaalta voi olla, että kuluttajat haluavat tulevaisuudessakin vain silloin tällöin synkata musiikkia ja videoita, eikä mikään viihdepalvelin ole vielä kymmeneen vuoteen tärkeä tuote. Tai voi olla, että itse puhelimesta tulee se viihdepalvelin, kun sen kerta nyt on kerrottu vastaavan jo tietokonetta :-).
Villelle:
en sanonut Nokiasta yhtään mitään, se ei ole ollut kovin innovatiivinen laitteissaan enää pitkään aikaan. Markkinajohtaja ei kai voikaan olla kovin radikaali uudistaja. Mut peruskäyttäjän kannalta Nokian käytettävyys on pääsääntöisesti hyvää ja sillä ne on pärjännyt.
Iphonen kohdalla on hyvin mielenkiintoista seurata, kuinka pitkälle hypetys vetää, jos sitä pihviä ei löydykään. Kännykkämarkkinoille on aina tuotu hyvin moderneja virityksiä (esimerkiksi norjalaisilla oli jo vuosia sitten laite, joka vastasi nykyisiä kommareita), mutta pienen pajan veto ei riitä. Applen voi riittää, mutta pelkkä kuuma ilma ei siihen riitä pidemällä tähtäimellä.
10M on tosi kova vaatimus tekniikalle, jossa ei ole mitään mullistavaa.
Siis *tekniikassa ei ole mullistavaa* Koskahan nämä insinörtit tajuavat, että ihmiset eivät osta tekniikaa, vaan he ostavat sisältöä, käyttökokemusta, designia ja helppoa käyttöliittymää. On ihan toissijaista onko siellä laitteen sisällä sitten wappia, kolmegeetä tai s60 15rd edition feature pack 1.7:kaa (maintanence release).
Tai sitten ostajat ovat yksinkertaisesti tyhmiä. Cool on ainoa mikä ratkaisee.
Aivan. iPod on perseestä kun siitä puuttuu ogg-tuki. Kyllä ostajat ovat yksinkertaisesti tyhmiä. Koskahan olisi insinörttien aika katsoa peiliin ja todeta: "Me olemme tyhmiä"
Mielenkiintoista nähdä kuoleeko iPod oikeasti.
Esimerkiksi amerikanpölhölle tämä "all-in-one" ajattelu tuntuu olevan aika vierasta, moni kantaa samanaikaisesti mukanaan kännykkää, blueberryä ja ipodia.
Toisaalta iPod Shufflen kaltaisia todella pieniä ja helppokäyttöisiä, "lataa tänne pari tusinaa levyjä", laitteita voi lojua useampikin nurkissa. Windows Mobile -puhelin taskussa lenkkeilevä näyttää lähinnä pelleltä.
Muistimäärien kasvaessa ja hintojen pudotessa iPodit saattavat löytää uuden markkinan myös koti-audiossa, perinteisen CD-soittimen sijaan onkin vain iPod-dock.
Jussi sanoi:
ihan toissijaista onko siellä laitteen sisällä sitten wappia, kolmegeetä tai s60 15rd edition feature pack 1.7:kaa (maintanence release).
Offtopic, mutta aivan pakko korjata. Sue me. Sehän olisi toki "s60 15th edition..."
Ja ihmiset ostavat usein puhelimen jollaisen ominaisuudet ovat heille sopivia. Joku haluaa puhelimeltaan kameran ja katsoo laitteita sen mukaan. Joku taas haluaa musiikkisoittimen eikä välttämättä katso muuta kuin saako laitteeseen suoraan kuulokkeet kiinni.
iPhone on lopulta vain kännykkä jossa on mp3-soitin. Jotkut tykkää, toiset ei. Itse en ostaisi, sillä edelleenkin pidän mieluiten laitteet erillään. Kännykkäkameralla otetaan tilannekuvia, muuten sillä selataan joutoaikana nettiä, kirjoitellaan viestejä ja soitetaan puheluita. Minulle ratkaiseva tekijä on käytettävyys joka vaatii qwerty-näppistä. Toistaiseksi E70 palvelee tarpeita. iPod nano kulkee mukana jos musiikkia kaipaa. PSP jos on enemmänkin joutoaikaa tiedossa.
Moi Tero ja Lehto blogin lukijat
Olen se Tomi Ahonen jonka blogista tama keskustelu lahti kayntiin. Oikein kiva Tero kun kirjoitit, ja on todella mukava lukea Suomalaisten asiaa oikeasti ymmartavien ammattilaisten mielipiteita taalla, kun varsinkin kaikki Apple/iPhone/iPod keskustelu vetaa aina Jenkkeja keskusteluun, joille pitaa aina opettaaa historiaa ja ikivanhoja juttuja siita mika on tekstiviesti, mita on tavoitettavuus, mika hintataso on maailmalla kallis puhelin (heh heh, iPhone, monet Jenkit haukkuu sita liian kalliiksi, nakisivatpahan N-93n ja N-95:n ja Kommari E-90:n jne.. saisivat sydanhalvauksen)
Pari pika kommenttia.
Ne jotka haluavat nahda mun ajatuksia siita miten iPhone oikeasti menestyy maailmalla jahdaten 10 miljoonan vuosimyyntia, kirjoitin aiheesta pitkan analyysin - silloin ainoa kansainvalinen analyysi - paivaa sen jalkeen kun iPhone julkistettiin. Kaykaa mun blogisivuilla ja hakekaa "Handicapping" toi oli suunnnilleen otsikolla Handicapping iPhone chances tms.
Siina katson GSM ja CDMA - operaattorit USAssa, Cingular jakelutiena, heidan asiakkaat; katson Eurooppalaiset markkinat ja tarpeet ja iPhone aikataulu; seka Aasialaiset markkinat, iPhonen myohaisyys sinne, ja aikataulu.
Varmaan kiinnostaa.
Tasta nyky blogista, teidan keskustelut taalla ovat selvasti enemman siita missa maarin iPhone lunastaa tai ei lunasta lupauksiaan, onko se mullistava kannykka itsestaan. Ihan asiallista keskustelua ja erittain avartavaa myos minulle, kuulla miten erittain edistyksellisella markkinalla kuten Suomessa naita kuvioita mietitaan.
Mutta muistakaa myos, etta tuon minun blogi kirjoittelun tarkoituksena ei ollut katsastaa onko iPhone itsestaan vallankumouksellinen vai ei; vaan huomata etta nyt kesakuussa, USAssa nimenomaan, on odotettavissa ennen-kuulumaton hype taso, joka kaikki johtaa iPhoneen.
Miksi ennenkuulumaton? A: Apple on lehdiston suosikki. B: Apple on jo mediassa (musiikki iPod ja video iPod). Nyt tietokone valmistaja Apple siirtyy koti elektroniikka markkinaa jahtaavaksi (tiputtivat jo Computer nimen Apple nimesta). C: Apple sanoi jo virallisesti etta iPhone heidan tarkein lanseeraus. D: Apple on (joku taallakin sanoi) iPod'in kanssa pulassa, ja Mac myynti on jo havainnut etta edistyksellisimmat markkinat - kuten Japani - PC myynti on kaantynyt laskuun siina missa kannykat jatkavat kasvuaan. Kayttajat siirtyvat PC internetista kannykka internettiin ja Applen taytyy pysya tassa murroksessa mukana. E: Apple on todellinen nero markkinoinnissa. Paljon paljon vahvempi ja patevampi kuin esim Nokia (telealan kilpailijoiden markkinoinin selva mestari). Ja lopulta - mutta tarkeimpana elementtina - F: Applen taysin fanaattiset kannattajat, asiakkaat, kayttajat, uskolliset.
He tulevat rakastamaan Applen uutta PR hyokkaysta. Niista uusistaa Applen iPhone mainoksista nama hullut Apple fanaatikot tulevat tekemaan omia versioitaan ja jakamaan YouTubessa ja koristamaan omia Macintosh PC:itaan jne. Kaikki keskusteluryhmat loytavat fanaattisia Apple kayttajia jotka tulevat hehkuttamaan iPhonea.
Nyt oleellista - olen teidan kanssa taysin samaa mielta etta iPhone ei ole taydellinen puhelin omaan markkina-rakoon ja hinta-tasoonsa, ei edes Amerikassa. Apple ei ole kannykkavalmistaja. Tuohon kehitykseen meni paljon pitempi aika kuin Apple odotti, ja puhelinhan on jo nyt aika "tavallinen" vertattuna esim LG Prada puhelimeen (ulkoisesti) tai esim N-95:een (ominaisuuksiltaan) jne.
Joten olen teidan kanssa pitkalti samaa mielta etta tama puhelin, kannykkana, tulee olemaan aika paljon pettymys tavallisille kayttajille, mutta uskon etta Macintosh ja iPod omistajille se on kuin uusi tuleminen, kertakaikkiaan ihana. No joo, pian nahdaan.
Mutta se ei vahenna mun blogin tarkeinta sanomaa. Se hype alkaa nyt ja vain kasvaa koko kesakuun. Siita tulee kertakaikkiaan suurin markkinointi moly, sitten Coca Colan New Coke lanseerauksen vuonna 1985 kun New Coke hallitsi kaikkia kanavia.
Ja se hype tulee "herattamaan" talla hetkella uinuvat Amerikkalaiset media jattien johtajat. Suomessa MainosTV ja YLE ja Sanoma jne kaikki ymmartavat digitaaliset mediat, JA ymmartavat matkapuhelimen kasvavan merkityksen uutena media kanavana jne. Amerikkalaiset media jatit eivat viela tajua. Mutta he nyt heraavat kesalla.
Sitten TimeWarner, Disney, Viacom, Saatchi & Saatchi, Ogilvy & Mather, HP, Dell, Intel, jne kaikki "loytavat" internetin joka on taskuissamme. Ei heidan 2.5G Motorola ja LG puhelimien kautta, vaan tuon ihanan uusen suuri-nayttoisen, ja seksikkaan iPhonen kautta.
iPhone saa olla taysi susi, vaikka se vedettaisiin markkinoilta vaikkapa rajahtavien akkujen takia elokuussa, mutta tuo heratys-hetki on nyt kesakuussa. Ja koko Apple PR kone on nyt saadetty tuon ilosanoman viestittamiseen, Amerikassa. Ja Apple fanaatikkot tulevat toimimaan elektronisena kaikuna jatkamaan viestia.
Ja siita melusta minun blogini nyt kirjoitti. Uskon etta tasta tulee uskomaton iPhone kesa, myos taalla Hong Kongissa minne iPhone virallisesti ei tule myyntiin ennekuin ensi kevaalla (mutta varmasti nama paikalliset elektroniikka-kaupat hankkivat kaikki pari iPhonea joita myyvat sitten ylihintaan). Meilla taalla englanninkieliset TV kanavat ovat puoliksi Britti tavaraa, puoliksi Amerikkalaista (ja pikkasen myos Australian TV:ta) - joten Amerikkalainen iPhone melu tulee myos kuulumaan mun koti telkkarista heh heh, CNN, CNBC, CBS, FOX jne kanavien kautta...
Okei, oli kiva kayda Suomalaisten seurassa juttelemassa iPhonesta. Terkkuja kaikille. Kiitos Tero etta mainitsit blogini
Tomi Ahonen :-)
web www.tomiahonen.com
blog www.communities-dominate.blogs.com
podcast www.horizonchannel.com
>(heh heh, iPhone, monet Jenkit
>haukkuu sita liian kalliiksi,
>nakisivatpahan N-93n ja N-95:n ja
>Kommari E-90:n jne.. saisivat
>sydanhalvauksen)
Paljonko tuollainen N/E sarjalainen maksaisi parivuoden kytkyllä tuolla, E62(?) taisi alkaa ykkösellä?
Täällähän noita myydään parivuoden kytkyllä eurolla tai alle.
Tuo Ahosen teksti oli niin riemukasta, että ensin oli tarkoitus alkaa riepotella sitä. Katsoin kuitenkin ensiksi Tomin biographyn miehen omilta sivuilta ja päätin luovuttaa.
Say no more!
Lähetä kommentti
<< Etusivulle