[ Siirry blogin etusivulle ]

lauantai, helmikuu 24, 2007

Ilmaisia puheluita S60-kännykällä

Olen kokeillut eilen ja tänään ensimmäistä kertaa Fringiä. Se mainittiin kommenteissa ainakin jo viime syyskuussa. Moni lukijakin on softasta vinkannut. Hyvä että viimein asensin.

Fringin avulla olen nyt ensimmäistä kertaa soittanut ilmaisen puhelun MSN:ään ja Skypeen Symbian-kännykällä töissä WLAN-verkossa. Se toimi yllättävän hyvin. Kotona on WLAN-tukiasema hetken rikki, joten kokeilin vasta Soneran 3G-verkossa.

MSN:ään ja Skypeen soittaessa vastapuolen puheesta sai hyvin selvää. Jostain syystä se kuitenkin kuului tosi hiljaisella. Jouduin pyytämään keskustelukumppania siirtymään lähemmäs mikrofonia tai lisäämään mikrofonin herkkyyttä.

Hauskasti Fring näyttää kontaktilistassaan myös kännykän yhteystiedot. Kun klikkaan kontaktia, ohjelma kysyy soitetaanko GSM- vai SkypeOut-puhelu. Yleensä GSM-puhelu on järkevämpi, mutta toiseen maahan soittaessa SkypeOut tulee halvemmaksi. Etäisyyden tai maiden rajojen merkitys jää pois.

E70:lle lataamani softa ilmoitettiin preview-versioksi. Siitä kenties johtuu, ettei esimerkiksi MSN-puheluihin (minun suuntaan) vastaaminen onnistunut. Kontaktien ääkköset eivät näy oikein.

Sekin hämää, että minulla on monet nimet Fringissä kolmesti, kännykän, MSN:n ja Skypen yhteystiedot. Ohjelma voisi tarjota mahdollisuuden yhdistää yhteystiedot yhden nimen taakse, joista sitten valitsisin mihin haluan soittaa. Haluaisin myös itse nimetä yhteystiedot. Ihmisillä on pikaviestimissän uskomattoman sekavia aliaksia.

Olisi myös kiva, jos MSN- ja Skype-kontakeja voisi lisätä suoraan Fringin kautta. On vähän hankalaa lisäillä kontakteja PC:n kautta.

Vielä Fringin käyttäminen ei ole niin mutkatonta, että se korvaisi GSM-puheluita. Tosin kun seuraavan kerran on tarvetta soittaa ulkomaille, saatan kokeilla Skypeä tai SkypeOutia Fringin avulla.

Huomasin lisäksi, että Fring on ihan toimiva MSN/Live Messenger -pikaviestin. Se edellinen lakkasi taas toimimasta. Fring jää siis E70:een, ja seuraan sen kehittymistä.

Kaikki MSN:n ja Skypen ominaisuudet eivä toimi Fringssä, kuten kuvapuhelut.

Tunnisteet: , , , , ,

Kommentit: 2

Blogger Sakari kirjoitti:

Otettiin porukan kanssa konferenssipuhelu. Muut n. 6 henkilöä käyttivät lähiverkossa Skypeä ja minä Fring-ohjelmaa. Ääneni muuttui muiden puujien mielestä hieman hassuksi, mutta hassujahan puhuvat myös ulkomaantoimittajat, kun soittavat uutisiin, jotka sitten ajetaan radioon. Ääni siis muuntuu, kun puhutaan Fringin kautta.

Tuo MSN-ominaisuus yhdistettynä nuoriin ja sopivaan kiinteähintaiseen data-liittymään voi olla mielenkiintoista seurattavaa. Eikös Ruotissa ole liittymä, jonka avulla voi "meseillä" niin paljon kuin haluaa?

25 helmikuu, 2007 16:47  
Anonymous toni kirjoitti:

ei toi fring suostu yhdistään minnekkään eikä toimi... ei saa valittuu mitään yhteys osoiteeta se vaan herjaa jotain...

26 toukokuu, 2007 04:12  

Lähetä kommentti

<< Etusivulle