HSDPA-kännyköiden kisa 2007
Ensin vähän off-topicia. TeliaSonera Finland järjesti eilen Helsingissä "lehdistöseminaarin". Se tarkoitti tiedotustilaisuutta, jossa uutiset eivät ollleet vielä yksityiskohdiltaan hiottuja. Minun lisäksi paikalle ehtivät Kuntalehti, monet Talentumilta, Yleisradio ja HBL.
Kutsu ehkä hämäsi? Sellaisia terveisiä kollegoille, että kyllä sieltä hyvää uutiskamaa sai Ravintola Pörssin lounaan lisäksi.
Kutsu ehkä hämäsi? Sellaisia terveisiä kollegoille, että kyllä sieltä hyvää uutiskamaa sai Ravintola Pörssin lounaan lisäksi.
Siis aiheeseen. Sonera siis kertoi valokuituverkon laajennustensa lisäksi HSDPA-päivityksistä. Johtaja Pasi Mehtonen perusteli päivitysaikataulua nyt sillä, että HSDPA-päätelaitetarjonta on kypsynyt. TeliaSoneran maalis-huhtikuun kaupallinen aloitus osuu sopivasti samoihin aikoihin Nokia N95:n kanssa. Vaan eihän se ole ainoa tai edes ensimmäinen.
Päätin nopeasti tarkistaa, mikä julkistettujen HSDPA-mobiililaitteiden tilanne oikeastaan on.
- Muu, jonka unohdin?
Mitä yhteistä ja eroa näillä on? Kaikki valmistajat kehuvat mobiililaajakaistaa ("mobile broadband"). Luulen, että tärkeitä erottavia tekijöitä ovat:
- Näytön koko ja tarkkuus. Sopiiko laite web-surffailuun?
- Suorittimen nopeus ja muisti. Riittääkö vääntöä avata vaikka tämä blogi ilman, että selain kaatuu tai käyttäjä nukahtaa odotellessa? Pystyykö laite todella käsittelemään enintään 1,8 -- 2,0 Mbit/s dataa?
- Miten hyvä web-selain? Pelkkä "tekstiselain" ei tuo nopeuden etuja esille.
- Bluetooth-dialup tai USB-kaapeli. Sopiiko kannettavan käyttäjälle ja miten nopean yhteyden kannettava saa?
Tähänastisten kokemusten perusteella esimerkiksi HTC TyTN:stä veikkaan, että eniten HSDPA:sta saa alkuun hyötyä nopeissa S60- ja Windows Mobile -laitteissa, joissa riittää vääntöä "laajakaistan" hyödyntämiseen.
Puhelintyyppissä puhelimissa (heh?) hyöty voi olla sekin, että kannettavalleen saa toivottavasti nopeamman ja alhaisemman vasteajan (peräti <100>
Kommentit: 2
"Muu, jonka unohdin?"
GSA pitää listaa HSDPA-laitteista. Juuri päivitetyllä listalla on tällä hetkellä n. 200 laitetta, joista 86 kännyköitä.
Lista löytyy täältä (vaatii rekisteröitymisen):
http://www.gsacom.com/news/gsa_218.php4
Nokia 6110 Navigator molko sama ku uus kommari.
Lähetä kommentti
<< Etusivulle