Tällaista softaa kaipaisin
Minulla on paksu nahkainen käyntikorttikansio, jota on hankala pitää ajan tasalla. Motorola demosi European Innovation Day -tapahtumassaan softaa, joka skannaa käyntikortin tiedot kännykkään integroidun kameran avulla. Se osasi lukea ainakin Tietokone-lehden käyntikorttini melko hyvin, mutta pari korjausta piti tietoihin tehdä ennen tallennusta.

Kommentit: 4
SonyEricssonin P990 tekee tuon. Toimii hyvin, varsinkin jos käyntikortti on englanninkielinen. Valikoista voi tulkita että tuki muillekin kielille olisi tulossa.
tutustukaapas tähän ILMAISEEN palveluun jonka löysin. Toimii hyvin juuri noilla englanninkielisillä korteilla ja vain jos kamera on riittävän hyvä/tarkka. http://www.scanr.com/bc.aspx
Jos ymmärsin oikein, niin tuo anonymoksen ehdottama ScanR vaatii kuvan lähettämisen ulkopuoliseen palveluun, josta se palautuu vCardina puhelimeen?
Minusta ei tunnu oikein fiksulta lähetellä muiden ihmisten yhteystietoja kolmansille osapuolille.
no hei haloo! eivät he saa niitä tietoja omiin tarpeisiinsa käyttää, hyödyntää, tms. lue sopimusehdot!
Ilmeisesti et siis koskaan käytä kolmannen osapuolen verkkopohjaisia ohjelmistoja, jonne tallennat kenenkään yhteytietoja!? Gmail, hotmail, suomalaiset vastaavat - onko kenties oma sähköposti palvelin omasi? jne.
Lähetä kommentti
<< Etusivulle