[ Siirry blogin etusivulle ]

keskiviikko, elokuu 23, 2006

Minivertailu: kamerakännykät ja käyttöliittymät

Nokialla käyttöliittymiä pitkään kehittänyt ja nykyisin Yahoo!:lla mobiilipuolen pomona vaikuttava Christian Lindholm on julkaissut blogissaan kevyen katsauksen kamerakännyköiden käyttöliittymään. Kokeilussa olivat kolmen megapikselin kamerakännykät Nokia N73 ja N93 sekä Sony Ericsson K800i.

Laitteiden teknisiä ominaisuuksia on helppo vertailla rinnakkain, mutta Christian on arvioinut enemmänkin käyttöliittymiä ja käytettävyyttä. Tässä on hyvä uusi näkökulma useimpien sivustojen tarjoamaan insinöörilähtöiseen ominaisuusvertailuun.

Christianin mielestä N93 on kolmikosta selvästi paras videokuvaukseen, K800 taas still-kuvaukseen, mutta N73:ssa taas miellyttää K800:aa parempi videokuvaus ja tyylikäämpi ulkonäkö. Hänen valintansa vuoden kamerakännykäksi on siis N73.

En tiedä missä määrin arvioon vaikutti se, että Yahoo! panostaa aika paljon S60-pohjaisiin ohjelmiin ja palveluihin, kun taas K800:ssa on valmistajan oma, rajatumpi käyttöjärjestelmä. Toisaalta esimerkiksi Yahoo!:n tarjoamat haku- ja sisältöpalvelut voi toteuttaa myös Java-midletteinä, joten ehkä "älypuhelimen" merkitys ei tässä ole niin suuri.

Kommentit: 6

Anonymous Pekka kirjoitti:

Ihan mahtavaa!

T. Tuore N73 arkipuhelimen omistaja...

24 elokuu, 2006 02:34  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Käyttöliittymästä puheenollen voisitko Tero hieman kutistaa blogin etusivun kokoa. Kapulan selain vihjailee jotain puoltatoista megaa tiedonsiirtoa ja sehän on kyllä yhdeltä nettisivulta aivan liikaa. Kiitos.

24 elokuu, 2006 05:06  
Blogger Tero Lehto kirjoitti:

Olen tehnyt salaisen sopimuksen Elisan ja Soneran kanssa, että saan 42 senttiä jokaisesta täältä siirretystä gprs-megatavusta. Lisäksi juhlimme kerran vuodessa Monacossa.

Vakavammin en tiedä, miten paljon voin asiaan vaikuttaa, koska tämä tulee blogger.com-pohjasta. Yksi ratkaisu olis vähentää etusivulla olevien kirjoitusten määrää. Ei kai tuonne alas asti jaksa kukaan kuitenkaan selata.

24 elokuu, 2006 17:15  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Minulla on salainen sopimus Soneran kanssa, että jokaisesta siirretystä megasta menee reilut kuusi euroa datasiirtomaksua. No ei onneksi sentään. ;D

"Yksi ratkaisu olis vähentää etusivulla olevien kirjoitusten määrää."

Jotain tämmöistä kävi itsellänikin mielessä, jos se vaan on teknisesti mahdollista toteuttaa. Itse kun en juuri viittä viimeistä otsikko pidemmäs koskaan edes vilkaise kun vierailen sivuilla päivittäin, mutta kenties joku satunnaisempi käyttäjä haluaisi lukea muutaman vanhemman otsikonkin. Tuskin kuitenkaan sentään viittäkymmentä ja jos niin tuolta arkistostahan ne vanhatkin viestit löytyvät.

24 elokuu, 2006 22:01  
Anonymous -=[HiskiBoy]=- kirjoitti:

"Käyttöliittymästä puheenollen voisitko Tero hieman kutistaa blogin etusivun kokoa. Kapulan selain vihjailee jotain puoltatoista megaa tiedonsiirtoa ja sehän on kyllä yhdeltä nettisivulta aivan liikaa. Kiitos."

Opera mini niin ei tule liikaa datansiirtoa ja aukiaa nopeesti sivut
LATAA TÄSTÄ OPERA MINI

25 elokuu, 2006 00:16  
Anonymous Ville Karinen kirjoitti:

Googlen XHTML-jaottimella onnistuu luku myös, jos ei halua käyttää useita selaimia yhtäaikaa:

http://google.fi/gwt/n?&u=lehto.net/blogi/

(tuo taitaa olla lyhin url-muoto, jolla muuntimen saa toimimaan)

25 elokuu, 2006 12:37  

Lähetä kommentti

<< Etusivulle