Motorola SCPL: RAZR:n seuraaja?
(Päivitetty 25.7. klo 00.09: korjattu millimetrit senttimetrien tilalle.)
MOTRLA on nettihuhujen julkistamassa uuden ohuen kännykän, joka olisi paksuudeltaan puolet nykyisistä RAZR- tai SLVR-malleista, eli ilmeisesti jotain 7,5 millimetrin luokkaa.
Motorolan ykköspomo Ed ZNDR ei ole vielä vahvistanut Scalpelin tai Canaryn työnimellä kulkevaa laitetta, mutta esimerkiksi Engadgetissa on kuva ja spekulaatioita. Lisää kuvia on blogeissa, kuten täällä.
Sikäli kuin kuvat ovat aitoja, SCPL:ssä olisi jonkinlainen lasia jäljittelevä kiiltävä pinta. Kiinnostavaa on se, tuleeko muita uudistuksia ja miten pitkälle MOTRLA saa myytyä uusia malleja vain ohuudella.
Joidenkin spekulaatioiden mukaan tässä uudessa olisi Windows Mobile 5.0 -käyttöjärjestelmä, eli se voisi kilpailla Nokian S60-tarjonnan kanssa alusta- ja sovelluspuolella.
Loppuun pahoittelen, etten malttanut olla PLAILMTTA.
Kommentit: 5
"...joka olisi paksuudeltaan puolet nykyisistä RAZR- tai SLVR-malleista, eli ilmeisesti jotain 7,5 senttimetrin luokkaa."
Tarkoitit varmaankin 7,5 metriä.
- Anonymous
Engadgetin mukaan Canary olisi nimetty KRZRiksi.
Toivottavasti Motorolalla olisi myös hieman mietitty kiiltävän pinnan käytännöllisiä käyttöön liittyviä seikkoja... iPod nano ja naarmut, anyone? ;)
RAZR ja PEBL vielä menee, mutta KRZR? Krackzor... Crazor... Olisi sitten mieluummin vain kutsunut sitä ihan Canary nimellä olisi ollut paljon järkevämpi.
"Toivottavasti Motorolalla olisi myös hieman mietitty kiiltävän pinnan käytännöllisiä käyttöön liittyviä seikkoja... iPod nano ja naarmut, anyone? ;)"
Naarmujen lisäksi vielä sormenjäljet. Saadaanpahan ainakin syyllinen kiinni tarvittaessa.
- Anonymous
Eikös tuo Canary nyt ole ollut gizmo-sivustojen puheenaihe jo kuukausia eipä tuo IMO näytä edes paremmalta kuin RAZR. Ja mitään mikkisoftan käyttistähän tuossa ei näytä olevan vaan moton oma paska taas.
http://engadget.com/search/?q=canary
-Jorde
"etten malttanut olla PLAILMTTA."
He hee, lomaviestissäsi oli muuten hauska simåpukka-typo (vieläpä SonyEricssåniin viitaten :), ei tainnut olla MTRL REIZKA käytöss, vaan joku typån paljastama qwerty näppisss.
Lähetä kommentti
<< Etusivulle