[ Siirry blogin etusivulle ]

perjantai, kesäkuu 23, 2006

Roaming Italiassa

Olen lähdössä lomalle Italiaan, joten tarkistin ennen matkaa millä operaattorilla on siellä edullisimmat puhelu- ja tekstiviestihinnat Soneran verkkovierailulla. Huomasin samalla, että näemmä jo kaikilla kolmella operaattorilla toimii GPRS ja Telecom Italyllä (TIM) jopa UMTS. Käyttö maksaisi 0,37 € per 50 kt, joten megatavun hinnaksi taitaa tulla sellaiset 7,5 euroa. Tämä taitaa jäädä käyttämättä.

Toisaalta ajattelin joka tapauksessa olla kokonaan offline, mistä seuraa sekin, että blogi siirtyy lomatauolle aikalailla kesä- ja heinäkuun ajaksi.

Älkää peruko RSS-feedin tilausta, palaan takaisin.

Hyvää kesää!

Kommentit: 2

Anonymous Anonyymi kirjoitti:

megatavun hinnaksi taitaa tulla sellaiset 7,5 euroa

Tuohan on sitten halpaa, jos normaali Soneran asiakas maksaa kotimaassa 6 euroa megalta. Tuossa näkee miten järjettömänä pitävät hintoja.

Verrattuna "halpisoperaattorien" hintoihin tuo sitten olisikin jo viisinkertainen ja järkyttävä.

Mutta hyvää lomaa, yritetään pärjätä jotenkin ilman :)

- Symbiatch

lauantai, 24 kesäkuu, 2006  
Anonymous Ville Karinen kirjoitti:

Jebu, tuolla 7 euron hinnalla onnistuisi vielä wappi-ilmotaulumesettäminen italialaiselta terdeltä ihan kohtuuhintaan. Eikös se wap.e-messenger.net ollut juuri italialainen sovellus.

Hyvää lomaa vaan - pääset täältä kännykkäkehitysmaasta pitkäksi aikaa sivistyksen ilmoille :-).

t. Ville

maanantai, 26 kesäkuu, 2006  

Lähetä kommentti

<< Etusivulle