Nokian tulevasta Linux-päätteestä
Olen yrittänyt vähentää täällä omien töiden mainostamista, mutta tänään sallin taas itselleni poikkeuksen.
Tapasin eilen ennen Open Tuesday -tilaisuutta Helsingissä Nokian open source -projekteista vastaavan johtajan Ari Jaaksin, jonka kanssa kävimme piinnostavan keskustelun Nokian 770 Internet Tabletista. Hän ei tietenkään voinut "julkistaa" uutta tuotetta, mutta käytännössä paljasti, että 770-tabletille on kehitteillä seuraaja tai seuraajia, ja erilaisia asioita kokeillaan jo labrassa. Sitä voinee kutsua rehellisesti jo kehittämiseksi.
Jutussa on kiinnostavia pointteja siitä, miten monissa asioissa tämä Linux-kone on erilainen kuin Symbian-kännykät: koodaaminen on helpompaa, osaavia kehittäjiä on helpompi saada ja operaattorimaailman pakotteita on vähemmän.
Keskustelimme myös siitä, miksei 770 Internet Tablet ole kännykkä, ja tähän Ari Jaaksi on muuten vastannut jo blogissaan, tai voisiko Linuxia hyödyntää kännyköissä.
Minulle on syntynyt silti vaikutelma, että Internet Tabletin ja Maemo.org-kehitysympäristön kanssa tutkitaan myös Linuxia sillä silmällä, että voisiko käyttöjärjestelmä soveltua tulevaisuuden mobiililaitteisiin laajemminkin, tai kenties näistä PC:n ja kännykän väliin sijoittuvista koneista kehittyy hyvinkin houkutteleva tuotekategoria kuluttajamassoillekin.

Kommentit: 5
No heps,
älä nyt hyvä mies ala sensuroida itseäsi, sillä työsi puolesta sulla on ammattitaitoa ja mahdollisuus räplätä uutuuksia, sekä siten kertoilla (edelleenkin ammattitaitoa ja mahdollisuus...) niistä meille muille vekottimista kiinnostuneille.
jommi
Tero:
Hei, muuten missä vaiheessa sinulle selvisi, että nokia oli väsäämässä Linux gadgettiä? Siis ennen kuin N770 oli julkaistu.
Kaverilla on tuollainen, se on tosi makee vehje. Toivotaan ettei Nokia mokaa tätä.
Itse haluaisin nähdä näppäimistöllisen version, kommunikoin parhaiten quertyllä. Myös erikokoisilla ruuduilla varustetuttuja olis hauska nähdä.
Tätä platformiahan voisi trokata muille firmoille myös. Pinkki Hello-Kitty versio myisi varmasti tuhansia ellei miljoonia Kiinassa. Jokainen koulutyttö tekisi läksyt ja surffaisi tunnit sellaisella.
Huom.: Poistin yhden perutun kommentin.
Zache: Erilaisia huhuja Nokian avoimen lähdekoodin aikeista ja "mobiililaitteesta ilman kännykkää" olin lukenut, mutta kysyttyäni niistä Nokiasta sanottiin, että Nokia on kännykkätalo, ei PDA- tai tietokonefirma.
Nokia 770:n julkistus tuli lopulta siis melkoisena yllätyksenä, ja se oli ymmärtääkseni tarkoituskin.
Joo, yllätykseksi oli tarkoitettu. Yksi mielenkiintoinen haaste koko open source kehityksessä tällaisen kuluttajatuotetalonperpektiivistä onkin, että millä tavalla pitää "kehityksen avoimena" mutta "tuottesuunnitelmat suljettuna". Markkinat pelaa niin että tuotejulkaisuissa on hyvä säväyttää, ja jos tieto valuu liian aikaisin ulos koko homma on old news.
Lähetä kommentti
<< Etusivulle