[ Siirry blogin etusivulle ]

keskiviikko, toukokuu 10, 2006

MobileMonday 2006: videokuvaus hittinä

(Päivitetty 10.5.2006 klo 01.11: muutama video lisää)

Alkuviikko on ollut sen verran hektinen, etten ole ehtinyt kirjoitella MobileMondayn kuulumisia. Tspahtumassa vieraili yli 850 tai jopa yli 1000 vierasta sadoista yrityksistä, esillä oli kymmeniä hienoja tuotteita ja monista puheista saisi juttua sellaisenaan.

MoMo veti paljon porukkaa

Content business panel discussion

Tuohon kaikkeen en ehdi paneutua. Muutamat kuvat ehdin sentään julkaista tunnelmista Wanhassa Satamassa.

Voisin kuitenkin tehdä yleisen havainnon. Videokuvaaminen oli selkeästi iso juttu. Hätäisellä arviolla kymmenet vieraat kuvaisvat tapahtumaa vidokameralla tai -kännykällä omaan blogiinssa tai muuhun verkkojulkaisuun.

Mediamaailmasta Yleisradion tomitusjohtaja Mikael Jungner sanoikin esityksessään, että yhtiö aikoo panostaa vahvasti katsojien ja kuulijoiden tuottaman sisältöön. Niitä ovat blogit, podcastit ja videocastit. Näiden kanssa ei tarvitse tapella tekijänoikeuksista. Kameroidenja ja videokameroiden omistajilla on myös halu jakaa kokemansa asiat tapahtumista. Se nähtiin jo aiemmin esimerkiksi makasiinien tulipalosta.

Kuvasin Nokia N91:n kiintolevylle tapahtuman aikana noin 315 Mt videota, jotka yritän saada jakoon kätevästi YouTuben tai muun palvelun kautta. Toistaiseksi verkossa on klippi HP:n mediainfosta ja muutama muu video, jossa Peter Vesterbacka HP:stä (ja myös yksi MoMon järjestäjistä Suomesta) valaisi taustatietoa suomalaisille ja ulkomaisille toimittajille. Muita videolinkkejä odotellessa voi katsoa vaikka MoMo-videoblogia tai yhden vieraan näkökulmasta ranskalaisen vpod.tv:n blogista.

Tunnisteet:

Kommentit: 4

Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Vaan miten käy sellaisille tilanteille missä puhutaan tai taustahäly kuuluu tunnelmaan, mutta joissa luonnollisena osana ympäristöä soi taustalla myös korvausten piiriin kuuluvaa musiikkia?
Eikö näistä maksut mene?
Tallennustilanteessahan ei oikein voi mitään tehdä, jos lähdetään siitä että, kuvaus pitää pystyä hoitamaan suoraan kännykällä.

YouTube taitaa rekoodailla videot FLV(Flash Video) muotoon Sorenson H.263 koodekilla ja mp3 audiolla.
Pistä joku pätkä myös alkuperäisenä jonnekkin, niin voi sitten tehdä vertailua, onko operaatiolla merkittävää vaikutusta kuvan laatuun.

10 toukokuu, 2006 14:34  
Anonymous Ville Karinen kirjoitti:

Jeps, jos ei ois ollut maanantai, niin oishan sitä voinut ottaa toisenkin tuopin Teatterin terassilla, joskin terassikauden avaaminen vaati hieman urheiluhenkeä :-).

Itse MobileMondayn loppuohjelma meni vähän ohi. Ainakin palkintojenjakotilaisuudessa olisi voinut olla hieman isompi skriini, että ois nähnyt kuka skabaa ja missäkin sarjassa. Nämä tiedot toki löytynee josain muualtakin ja tuntui, ettei kisa muutenkaan ollut niin vakavahenkinen.

Mitä tulee noihin Jungnerin visioihin, niin ois hyvä jos Yle alkaisi pitämään koko kansan nyyssifoorumiblogi-palvelua, jonne myös yliopistojen ja valtion tutkimuslaitoksien työntekijät olisivat velvoitettu vastaamaan. Nythän valtakunnan tärkein bloggauskanava lienee edelleen Hesarin yleisönosasto, jonne valtion/kuntien edustajat ahkerasti vastailevat... Noh, menee taas ohi mobiiliaiheesta :-).

10 toukokuu, 2006 17:05  
Blogger Tero Lehto kirjoitti:

Tarkoitukseni on laittaa nuo originaalit videot jakoon jonnekin MP4-tiedostoina. Tältä lehto.net-palvelimelta ne eivät tunnu toimivan (ilmeisesti videot blokattu kaistan vuoksi), mutta enköhän jonnekin saa muutamat ainakin.

Off-topic: Minä avasin terassikauden jo helmikuussa, tosin Barcelonassa, eikä se ollut ollenkaan liian aikaisin.

10 toukokuu, 2006 19:50  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Ei ole videoita blokattu tietoisesti ainakaan, heitäpä viestillä niin katsotaan miksei muka toimi ;)

- Symbiatch

10 toukokuu, 2006 21:27  

Lähetä kommentti

<< Etusivulle