[ Siirry blogin etusivulle ]

torstai, huhtikuu 13, 2006

Blogger.com ja Lifeblog: ei toimi

Ehdin vasta kokeilla muutama päivä sitten julkaistua uutta Lifeblogia N70:ssä. Ohjelmassa on hyviä uudistuksia, mutta vahvistan aiempaa arviota sen verran, ettei softa tunnu edelleenkään toimivan yhteen Google Blogger -palvelun kanssa.

Olen määrittänyt web-asetuksiin palvelimeksi http://www.blogger.com/atom ja käyttäjätietoihin Blogger.com-tunnukseni ja -salasanani. Teenköhän jotain väärin? Lifeblog ilmoittaa, että tunnus ja salasana ovat väärät.

Lifeblogia on siis kehitetty ainakin vuodesta 2004 lähtien, eikä virallista tukea ole saatu kuin TypePadille.

Aiemmassa keskustelussa Janne kirjoitti:

Atom-protokolla ei ole vielä standardoitu, joten ei ole ihmekään, että eri implementaatiot eivät vielä ole yhteensopivia. Lifeblog tukee tiettyä varianttia, joita eivät liene kovin monet vielä toteuttaneet.

Samaan aikaan kuitenkin monet ilmaissoftien kehittäjät ovat saaneet Blogger.com-tuen toimimaan.

Tai kenties bloggaus on sitten vielä niin pienen piirin juttu, ettei siihen kannata panostaa. Nimetön kommentoija suhtaudui skeptisesti keskivertoihmisten mielenkiintoon blogeihin:
Tai olisikohan vihdoinkin aika tunnustaa että blogit toimivat Teron kaltaisille aktiivisille kirjoittajille mutta eivät massoille, keskiverto-kännykkäkäyttäjä ei nykypäivänä välttämättä osaa edes lukea tai kirjoittaa..
Joka tapauksessa blogausmahdollisuutta mainostetaan heti Lifeblogin etusivun linkeissä. Syksyllä 2004 firmasta vielä sanottiin, että neuvotteluja käydään useiden yritysten kanssa.

Kommentit: 7

Anonymous Ville Karinen kirjoitti:

No vois ajatella, että Kuvaboxin tyyppiset palvelut yleistyvät ennemmin. Jos nyt en muista väärin, niin Soneralta sanottiin, että vain 1-2% puhelimista on Suomessa moniajopuhelimia (älypuhelin on niin jurtti termi).

Euroopassa on toki enemmän esim. S60-luureja, mutta kytkykauppa ei ole niin aito motiivi hankkia nimenomaan moniajopuhelin, kuin kytkyttömässä kaupassa.

Vaikea kuitenkin uskoa, että julkisille (bloggaus)kuvakansioille olisi toistaiseksi enemmmän tarvetta kuin Kuvaboxin tyyppisille - turvallisemmille - kansioille.

13 huhtikuu, 2006 13:02  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Kuvatekstejä voisi olla mukava ladella puhumalla, vaan ei taida tekniikka siihen vielä taipua.

En ole ole niin seurannut, mutta eikös Atom 1.0 ole jo muutaman kuukauden ollut valmis?

The Atom Syndication Format


Se on sitten toinen juttu, että kehittäjät onnistuvat usein jotenkin ryssimään yksinketaistenkin standardien kanssa.

13 huhtikuu, 2006 14:15  
Blogger bloomberg kirjoitti:

Kuten aiemman blogimerkintäsi kommenteissa mainitsit, Lifeblogista Flickriin ja Bloggeriin lähetys sujuu nykyisinkin valitsemalla kuvan kohdalla Lähetä->Sähköposti. Mielestäni ihan kätevä tapa - en tosin muutenkaan bloggaa aktiivisesti.

Videoiden lähetys ei tuota kautta onnistu, mutta melkeinpä sanoisin, että parempi niin. Ainakin toistaiseksi.

13 huhtikuu, 2006 16:14  
Blogger Janne kirjoitti:

Ensinnäkin, Atom Syndication Format ei ole sama asia kuin Atom Publishing Protocol (APP). Ensimmäinen on valmis, toinen ei. Lifeblogin protokolla pohjautuu APP:n vanhaan versioon (draft-nottingham-09).

Pyra Labs, Bloggerin edellinen omistaja, julkisti aikoinaan tuon ensimmäisen ulkoisen API:n, ns. Blogger XML-RPC API:n. Tässä APIssa oli monia, hyvin Blogger-kohtaisia piirteitä, eikä sovellu mitenkään erityisen hyvin mobiilikäyttöön - esimerkiksi API ei tue lainkaan kuvien postausta. Useimmat bloggaussoftat tukevat kuitenkin tätä Blogger-APIa, tai sen isoa veljeä, MetaWeblog-APIa (jossa mm. kuvia laajennetaan ihan turhan takia 33%, mikä tekee tietty kännylaskusta 33% isomman; samaten teknisesti ottaen sillä ei ole luvallista lähettää UTF-8 -merkkejä - koko hoito oli pitkään epäselvä tämän osalta.)

Google on Bloggerin ostettuaan puhunut voimakkaasti Atom-standardin puolesta, ja Bloggerilla oli yksi ensimmäisiä implementaatioita. Blogger ei kuitenkaan ole käytännössä muuttanut implementaatiotaan odotellessaan APP:n valmistumista, ja käytännössä Bloggerin oma implementaatio ei ole standardin mukainen - jos siis haluat tukea Bloggerin versiota Atom-protokollasta, joudut kirjoittamaan siitä Blogger-spesifisen version. Käytännössä tällä ei ole väliä, koska läppäreiltään wlan-yhteyden yli bloggaavilla ihmisillä ei ole kaistasta pulaa ja he käyttävät tuota vanhaa Blogger-APIa. Bloggerin Atom-toteutustahan tuskin kannattaa tukea, koska se kuolee kuitenkin kohta pois standardin tullessa voimaan.

Atomin vanhan version varianteista se Lifeblog-versio lienee laajemmalle levinnyt: mm. Flickr tukee sitä (ja sallii automaattisen edelleen postauksen Bloggeriin, *wink, wink, nudge, nudge*).

Bloggaus ei sinällään ole pienen piirin juttu (katsoo vaan ulos maailmaan), mutta bloggaus-APIt kyllä ovat vielä toistaiseksi - osittain juuri siksi, että kunnollista standardia ei ole olemassa.

Muistaakseni muuten pääasiallinen eroavaisuus tuossa Bloggerin implementaatiossa oli nimenomaan autentikaatio.

/Janne, joka on roikkunut mukana Atomin standardointityössä

13 huhtikuu, 2006 17:22  
Blogger Tero Lehto kirjoitti:

"Atomin vanhan version varianteista se Lifeblog-versio lienee laajemmalle levinnyt: mm. Flickr tukee sitä (ja sallii automaattisen edelleen postauksen Bloggeriin, *wink, wink, nudge, nudge*)."

Hyvin toimii, olen käyttänyt usein tässäkin blogissa. Lifeblogin kehitystä olen seurannut siksi, että se on sentään virallinen N-sarjan oheistuote, ja ainakin minulta tuo Flickr-badgen ja blogiin edelleenlähettämisen virittäminen vaati vähän osaamista ja vaivannäköä, luultavasti enemmän kuin useimmat jaksavat nähdä.

13 huhtikuu, 2006 20:44  
Anonymous Ville Karinen kirjoitti:

Teknisiä esteitä tavisbloggaamiselle ei kaikilla välttämättä ole, esim. Soneran Omasaitti on ollut jo 2-3 vuotta olemassa. Omasaitti-S60-softakin (Java myös?) on ollut olemassa kuvien & videoiden siirtoon varmaankin pari vuotta. Myös tekstin bloggaaminen onnistuu jopa viime vuosituhannen puhelimella (7110:lla).

Tässä esim. yksi "saitti"
http://www.omasaitti.fi/blog.jsp?blogid=18150

Yleensähän blogialustat (lukijan kannalta) ovat pidemmän päälle aika kehnoja, koska yhteisöllisyyden tuki on vieläkin niin huono (keskustelujen "käytettävyyden" tukeminen).

16 huhtikuu, 2006 13:11  
Blogger Jouko Salonen kirjoitti:

Ville, Tero
Olisi mielenkiintoista kuulla mielipiteitä tai jonkinlainen preferenssilista hyvin toimivalle mobiili bloggaus kokonaisuudelle. Esim. N70 - Blogger. Mitkä asiat oikeasti ovat tärkeimmät? Toinen asia josta olisi mielenkiintoista kuulla uusia ideoita on tuo webbi-palvelin puhelimessa idea, joka on kevään mittaan ollut esillä. Voisiko se tuoda mobiiliblogiin jotain uutta aspektia?

25 huhtikuu, 2006 00:12  

Lähetä kommentti

<< Etusivulle