WLAN-kamerat ja -tulostimet
Digikuvat muuttavat valokuvausbisnestä niin nopeasti, että osa toimijoista on tippunut pelistä tai sinnittelee viimeisillään, osa uudistuu täysin ja aivan uudet yritykset ovat tulleet kuin tyhjästä. Suomessa ainakin yksi filminkehityksellä elänyt kuvalabra on jo velkasaneerauksessa.
Yksi kiinnostava yritys seurata on perinteisesti filmeistä ja filmikameroista tähän asti tunnettu Kodak. Se ainakin yrittää vastata digitaalisuuden haasteisiin ja mahdollisuuksiin. Syyskuun alussa yhtiö julkisti esimerkiksi tulostimen ja kameran, jotka tukevat kuvien siirtoa ja tulostamista langattomassa lähiverkossa. Aiemminhan yhtiö on tehnyt yhteistyötä Nokian kanssa kamerapuhelinten digikuvien julkaisussa ja tulostuksessa.
Kodakilla on lisäksi Suomessakin verkkopalvelu, johon voi lähettää kuvansa tulostettavaksi paperille, ja ne ovat parhaimmillaan noudettavissa lähimmästä ostoskeskuksesta jo seuraavana päivänä. Kodakin kilpailijoita esimerkiksi Ifin kuvatoimitukset kestävät yleensä kolmesta päivästä viikkoon.
Omat kesän Nokia N90 -kuvani veivät noin 86 Mt, ja Canon PowerShotin kuvat vielä noin 268 Mt. Tällaisten tiedostomäärien siirtäminen Bluetoothilla tulostimeen tai koneelle on liian hidasta, ja matkapuhelinverkossa myös epärealistisen kallista. Megapikselin kokoluokan kuvista ei taida tulla ainakaan operaattoreille bisnes nykyisillä hinnoittelumalleilla.
WLAN kuulostaa oivalta ratkaisulta. Se on standardia tekniikkaa, jota kamera- ja tulostinvalmistajien, PC-ohjelmien ja vaikka ostoskeskusten kuvapönttöjen on helppo tukea. Kodakin mukaan WLAN-kameraa ei tarvitse erikseen synkronoida PC:n kanssa, vaan kuvat näkyvät koneella sitä mukaa kun niitä on kuvattu.
Selvästikään kameravalmistajat eivät anna periksi edes peruskuluttajista, ja WLAN-ominaisuudet voivat nostaa digikameroiden langattomat toiminnot kertaheitolla paremmiksi kuin kamerapuhelimissa, ainakin digikuvien kehitys- ja tulostuspalveluissa siis.
Kommentit: 0
Lähetä kommentti
<< Etusivulle