Teineille oma musiikkipuhelin
Nokia lanseerasi tänään uuden musiikkiin orientoituneen Series 60 -puhelimen erityisesti nuorille suunnattuun 3000-sarjaan. Nokia 3250 on selvästikin 3230:n seuraaja, johon on tuotu kalliin N91:n soitin- ja musiikkiominaisuudet edullisempaan hintaluokkaan.
3250:ssa on muistin laajennusvaraa Nokian mukaan 1 Gt asti (micro-SD) ja 3,5 millimetrin stereokuulokkeiden tuki kauko-ohjaimena toimivan lisäpalikan kautta. Soitin tukee muun muassa AAC-, MP3- ja WMA-formaatteja sekä synkronointia Windows-koneiden kanssa, eli edellytysten musiikkilaitteeksi pitäisi olla hyvät.
350 euron veroton hinta on teinipuhelimeksi paljon, mutta nopeastihan sekin laskee, ja maailmalla operaattorisubventiot voivat olla merkittävät.
Toisaalta 3250 tulee myyntiin vasta 1Q/2006, joten paljon ehtii tapahtua markkinoilla ennen sitä. Näin pitkä väli yllätti, kun hetken näytti siltä, että Nokia tuo puhelimet nopeammin myyntiin julkistuksen jälkeen.
Moni on miettinyt puhelimen erikoista muotoilua. Voisikohan ajatus olla se, että "ennakkoluulottomalla" muotoilulla pidetään vanhemmat ammattikäyttäjät loitolla, jotta ymmärtäisivät ostaa N- ja 6-sarjan bisnesmalleja?

Kommentit: 6
Toi on kyllä sen näköinen että varmasti taustalla on nimenomaan nuorten houkuttelu käyttäjiksi ja "vanhojen" pitäminen loitolle. Itselleni tuo logiikka toimii hyvin, pysyn kaukana tuosta vehkeestä :)
Itse pidän ajatuksesta muotoilun takana... Musiikkisoitin (tai vaikkapa kamera) tarvitsee omat helppokäyttöiset näppäimensä. N-Gagessa pelinäppäimiä on upotettu tavallisen näppäimistön sekaan, mikä tekee laitteesta toivottoman käyttää puhelimena.
Kun näyttö on iso eikä puhelimesta haluta tehdä isoa, tarvitsee lisäpainikkeet piilottaa johonkin - miksei sitten kääntöpuolelle.
En ole pitänyt 3250:aa hyppysissäni, joten en tiedä miten hyvä mekaaninen toteutus on. Jos se on samaa luokkaa N90:n kanssa (mielestäni yllättävän hyvä), pitäisin tätä muotoilua yhtenä Nokian parhaista vähään aikaan.
Mistähän saisi selville onko nämä uusien S60-musiikkipuhelimien soittimet rauta- vai softapohjaisia? Onko matkapuhelinfoorumi (ns. tiskin alta) ainoa paikka :-). Forum Nokia vois tietty olla eräs (vaivalloisempi) lähde...
t. Ville Karinen
eipä taida matkapuhelinfoorumin tiski olla se kaikkein luotettavin paikka... :)
"S60-musiikkipuhelimien soittimet rauta- vai softapohjaisia?"
Minä voin selvitellä, jos täsmennät mitä tarkoitat "rauta- vs. softapohjaisella soittimella"? Siis että onko musiikin toistolle jokin oma suorittimensa (tuskin) tai purkupiirinsä?
tässä lienee taustalla muistot mono-mp3'sista. sitten oli erikseen matkapuhelimia, joissa oli stereo-mp3/radio, mutta omista ohjelmista/musasoftista ei saanut stereoääntä.
näin mp3-näytti olevan rautaominaisuus, joka soi paremmin kuin realplayerin mukana tullut "softamp3".
todennäköisesti "rautamp3" on toteutettu dsp:llä ajettavalla purkajalla. puhtaaseen softapurkuun verrattuna etuna on mahdollisesti vähäisempi virrankulutus, ja että musiikin soittaminen ei hidasta muita sovelluksia.
Lähetä kommentti
<< Etusivulle