Parempia stereokuulokkeita puhelimille
Bluetooth-stereokuulokkeiden tarjonta ilahduttavasti hiljalleen paranee. Viimeisimpänä Samsung julkisti stereoääntä tukevat Bluetooth-kuulokkeet (Samsung SBH-100), jotka toimivat useiden valmistajan uusien puhelinmallien kanssa; ainkin D600, E760 ja X700. Yli 200 euron hinta tosin tuntuu sangen rasvaiselta, jollei kyse sitten ole jo todella hyvälaatuisista kuulokkeista (en ole vielä kokeillut).

Muitakin ratkaisuja on. Creativen Bluetooth-kuulokkeet liitetään standardiin 3,5 mm -kuulokeliitäntään ja ääni menee langattomiin kuulokkeisiin välikappaleen kautta. Yleensähän 3,5 mm -litäntää ei ole, mutta ainakin Nokialla on nykyisin lisälaite Nokia Audio Adapter AD-15, jolla Pop-portiin saa kiinni mitkä tahansa 3,5 mm -liitännän kuulokkeet. Piuhaa myydään myös tällaisessa usean tuotteen yhteispaketissa, joka maksaa noin 80 €.
Sen sijaan, että puhelimeen tarvitsisi välikappaleen saadakseen siihen toisen välikappaleen voidakseen kuunnella musiikkia omilla (hyvillä) kuulokkeillaan, näkisin mieluusti lisää laitteita, joissa 3,5 mm -liitin on valmiina. Minulta ainakin kaikenlaiset välikappaleet tuppaavat katoamaan tai unohtumaan ties minne.
Kommentit: 2
En kyllä ymmärrä Samsungin hintapolitiikkaa lainkaan. 200 taalaa bluetooth-kuulokkeista! Olkoon vaikka kuinka hyvät ja hienot, mutta massamarkkinoita tuolla hinnalla ei tavoiteta. Bluetooth-sirutkin ovat nykyään naurettavan halpoja. Suunta on oikea, mutta hintojen pitäisi puolittua nopeasti. Ehkä bluetoothin suht hitaaseen leviämiseen vaikuttaa juuri tuotteiden kalleus, pyritään saamaan premium-hinta edistyneiltä käyttäjiltä.
Pari muuta bluetooth -stereokuuloketta:
1. Logitech
2. Wi-Gear
Kummastakaan en ole 100% varma, että tukee A2DP-profiilin ohella tavallista bluetooth headset -profiilia. Toivottavasti. Näidenkään hintaluokka ei paljon poikkea tuosta Samsungista, mutta odotellaan hintojen laskua.
Lähetä kommentti
<< Etusivulle