HTC Wizard -kommentteja
Taiwanilainen sopimusvalmistaja HTC tuntuu edelleen säilyttävän ykköasemansa uusien Windows Mobile -referenssimallien kehittelyssä. Viimepäivinä on netissä liikkunut huhuja ja kuvia uudesta mallista, kuten Pocket PC Italia.com:n artikkeli.
Tässä olisi siis nelitaajuus-GSM, 2,8 tuuman QVGA-näyttö, Bluetooth, 802.11b WLAN, 2,1 megapikselin kamera, QWERTY-näppäimistö, mini-SD-muistikorttipaikka ja Windows Mobile 5.0 -käyttöjärjestelmä.
Vaan missä viipyy WCDMA-verkkojen tuki? On kiinnostavaa, että vaikka Microsoft kehuu käyttöjärjestelmäänsä täysin rautariippumattomaksi, Windows Mobile -pohjaisia WCDMA-puhelimia on julkistettu tai saatavana niukasti. Bill Gates puhui MEDC-keynotessaan uusista palveluista, kuten videopuheluista, vaikka käyttöjärjestelmässä ei ole edes natiivia tukea näille 5.0-versiossakaan.
HP:n johtaja Alberto Bozzo taas sanoi minulle haastattelussa 3GSM:ssä helmikuussa, että heidän 3G-verkkoja tukeva iPAQinsa tulisi markkinoille vuoden 2006 alussa. Ehkä vielä vain on liian aikaista 3G-puhelimille. Itse taas en enää haluaisi palata 2G-aikaan, kun viimein Sonerakin päästää minut WCDMA-verkkoonsa.
Kommentit: 0
Lähetä kommentti
<< Etusivulle