Nokialta PC Suite 6.5
Nokia on näemmä julkaissut uuden PC Suiten. PCS 6.5 lupaa uusia ominaisuuksia ja helpompaa käyttöönottoa Bluetoothin ja USB-kaapelin kanssa. Alla on lista muutoksista englanniksi.
New Features:
* Get Connected wizard: New step-by-step wizard required for setting up a Bluetooth connection between your phone and a compatible PC. Also assists with infrared and cable connections.
* One Touch Access to Internet: Use your phone as a quick and easy Internet modem for your compatible PC. Requires GPRS or 3G-enabled phone.
* Image Store: Automatically retrieve new images and videos from your phone when you connect to your compatible PC.
Improvements:
* USB driver installation is now Microsoft-certified
* Improved synchronization for the Nokia 9300 device and Nokia 9500 Communicator
* Improved stability for the Nokia Audio Manager application
* Improved connection handling and status information
* Improved contacts backup
* Improved usability for multimedia format conversion
* Easier setup of Bluetooth connection.
Kommentit: 2
Nokia 3230:sta kun yritin siirtää PC Suite 6.5:llä kuvia PC:lle bluetoothin yli (mulla ei ole kaapelia), niin siirtyminen tapahtui uskomattoman hitaasti. En tiedä mikä oli mulla vikana?
Poistin sitten PC Suiten bluetooth-yhteyden ja siirsin kuvat pelkästään Widcomm-ohjelman avulla, jolloin kuvat siirtyivät aivan nätisti. Onkohan muilla ollut ongelmia siirrettäessä kuvia puhelimesta PC:lle Nokian PC Suite 6.5:llä (bluetoothin yli)?
Mulla on Nokia 6270 ja PC Suite 6.7.22, jonka asennuksessa oli lievästi sanottuna vaikeuksia, en tahtonut millään saada yhteyttä vehkeittein välillä (Vaion läppäri ja ko. puhelin). Ja sitten kun olin jo luopunut toivosta, niin aivan vastoin kaikkia Nokialaisten ohjeita sain homman pelaamaan.
BT hitaudesta en lähtisi moittimaan, eihän se voi olla mikään tiedon valtatie. Musiikkikappaleen, noin 4-5 mb menee vajaa minuutti tiedosnsiirtosovelluksella. Musiikinsiirto kyllä näytti olevan tässäkin versiossa vielä hitaampi,
eli käytä tiedonsiirtoa
Lähetä kommentti
<< Etusivulle