[ Siirry blogin etusivulle ]

torstai, maaliskuu 03, 2005

Mobiili- ja PDA-softakaupat

Selailin omasta mielenkiinnosta ja vähän työn merkeissä muutamia kännykkä- ja PDA-softakauppoja. Voi elämä, että nämä ovat surkeita. Ennen luottokauppani oli Handango, mutten löydä sieltä enää yhtään mitään, yritin sitten hakea softaa tiettyyn käyttötarkoitukseen tai käyttöjärjestelmän perusteella.

Handango uudisti sivunsa niin sekaviksi, että ostamisesta on tullut tuskaa. Eikä helppoa ollut enää löytää sitä ostoshistoriaakaan, kun olisin päivittänyt yhden vanhan softan uudempaan versioon.

Vielä pahemman floppiuudistuksen teki Sonera, jonka jotenkin luettavasta www.sonera.net-palvelusta tuli jokin SoneraPlazan asiakkuussivusto. Tehtiinköhän siellä minkäänlaista käytettävyystestausta? Sivuilta ei löydä enää mitään, eikä niille huvita palata uudelleen huonon ensivaikutelman jälkeen. Saman palvelun WAP-versio (wap.sonera.fi) on vähän parempi, mutta vaikea sieltäkään mitään ostaa, eivätkä tuollaiset listaukset houkuttele ostamaan.

Tästä pääsen kiertäen aiheeseen. Suomesta puuttuu hyvä mobiilisoftakauppa. Sen kriteereitä ovat: helppo navigointi ja softien lajittelu, selkeys, mahdollisuus ladata softa suoraan päätelaitteeseen (ilman tietokonetta) ja operaattoririippumattomat maksuvaihtoehdot.

Minä suosin maksuaika- ja luottokortteja, mutta useimmat suomalaiset halunnevat verkkopankkimaksun. Operaattorilaskun ongelma on, etten minä ainakaan voi latailla softia työnantajan piikkiin, sitähän ei hyväksy edes verottaja. Kuluttajapuolella taas ainakin nuorilla on usein näiden palveluiden esto päällä saldorajoitusten ynnämuiden kautta. Seuraus on, että pelit ia softat jäävät usein näistä operaattoreiden palveluista lataamatta ja ostamatta.

Kommentit: 2

Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Handangon uudistus ei todellakaan ollut ihan kaikkien käyttäjien mieleen, mutta nyt hetken harjoiteltuna tuo rupeaa toimimaan... Olen ostanut suurimman osan mobiilisoftistani juuri Handangon kautta.

Uutena tulokkaana minulle tuli äskettäin SymbianGear.com, joka toimii EU-alueella ja hinnat sisältävät alv:n toisin kuin Handangossa. Kauppa näyttää tutulta ja turvalliselta varsinkin vanhoille Palmin käyttäjille, sillä yhdennäköisyys PalmGearin kanssa on ilmeinen.

Kauppojen valikoimilla ja tarjouksilla on eroja, joten pari lempikauppaa kannattaa aina katsoa kun jotain hankkii. Viimeisin hankintani ProfiMail olisi maksanut Handangossa 21,99USD+alv. SymbianGearista moisen sai tarjoushintaan 13,99EUR sis. alv.

=)juha

torstai, 03 maaliskuu, 2005  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Osu ja uppos!

Tuo mitä sanoit Soneran uudistuksesta pitää kyllä täysin paikkansa. Miksi vanha ja toimiva systeemi pitää muuttaa sekavaksi ja vaikeasti lähestyttäväksi systeemiksi?

Esimerkkinä vaikka tunnusten ja salasanojen liittäminen uuteen järjestelmään. Vanha sonera.net -tunnus kun ei suostunut toimimaan enää tuossa uudessa.

Toiseksi mitään en ole suoraan onnistunut tuosta sivustosta löytämään. Hakutoiminto näytää toimivan, mutta itse en onnistu haun kautta löytyneelle sivustolle löytämään.

perjantai, 04 maaliskuu, 2005  

Lähetä kommentti

<< Etusivulle