T-Mobile MDA IV: uskomattomat speksit
(Päivitetty 5.2.2005: korjasin ominaisuudet nelitaajuudesta kolmitaajuuksiseen)
T-Mobile on julkistanut uuden Windows Mobile -älypuhelimen, joka on monessa suhteessa kaikkia kilpailijoitaan edellä. Ensinnäkin se yhdistää ensimmäisenä GPRS-, WCDMA- ja WLAN-verkkojen tuen yksissä kuorissa. Laitteessa on kaksi kameraa videopuheluita varten, VGA-näyttö (640 x 480 kuvapistettä), QWERTY-näppäimistö ja kolmitaajuustuki (GSM 900/1800/1900 MHz). Käyttöjärjestelmä on Windows Mobile 2003, ja suoritin on ilmeisesti Intel Xscale 520 MHz.
Lisätietoa:
- msmobiles.com:n esittely
- T-Mobilen lehdistötiedote (englanniksi)
Laitetta luvataan markkinoille jo kesällä 2005. Ei voi kuin toivoa, että tämä tuodaan jollain white label -brändillä Suomeenkin.

Kommentit: 12
No eipä tuo nyt niin kummoiselta näytä.
Firman omassa mainoksessa sanotaan jotta "...fits easily into almost any jacket pocket". Almost... jacket... eipä ole 9300:n kilpailijaksi muualla kuin Grönlannissa...
Jaha Nokia uskovaiset täällä heti ruikuttamassa kun Microsoft lyö pöytään markkinoiden kehittyneimmän mobiililaitteen :-) (taistelu on alkanut)
Juu, ei. En ole Nokia uskovainen ja toivon kovempaa kilpailua nimenomaan kommaririntamalle. Näyttää vaan aika karulta tuo laite. Eikä nuo speksitkään niin vakuuta.
T-mobilen tiedotteessa ei puhuta neli- vaan kolmetaajuus-GSM:stä. Kiva peli silti.
Näytön tarkkuus on híeno, mutta mikä sen koko on? Kovasti vaatimattomalta näytti ainakin tuon neitokaisen kädessä, toivottavasti scrollaus molempiin suuntiin toimii hyvin. Entä ne kamerat, siis Mpixit? Niistä ei löytynyt mitään tietoa, mikä yleensä tarkoittaa VGA-tasoa. Eikö siinä ole EGPRS:ää???? Tuo UMTS on tietysti kovasti hienoa, mutta mitä sillä muka oikeasti tekisi?
VGA = 640x480 pix
UMTSilla ei suomessa tee mitään kun hinnat ovat mitä ovat, mutta muissa maissa hinnoittelu onkin jo paljon järkevämpää. Tosin suomessa voi noita videopuheluja hoitaa 0,19 e/min joka ihan kohtuu hintainen.
Kovasti tuo näyttää liian isolta taskulaitteeksi mutta kuvahan tunnetusti valehtelee enemmän kuin tuhat sanaa. Onhan tuo nykyisiä nokian kommunikaattoreita edistyksellisempi laite mutta on kai nokiallakin vielä tänä vuonna sanansa sanottavana. Nokian tuotekehittely se vain laahaa tällaisten idänihmeiden perässä yhä enemmän ja enemmän. Tulevaisuuden älypuhelimia kannattaa kyllä odottaa tuolta taiwan korea akselilta eikä suomesta.
Olen sinänsä samaa mieltä UMTS:n ylihintaisuudesta, mutta jos sitä käyttää samojen asioiden tekemiseen kuin GPRS:ää, eihän tuo silloin kalliimmaksi tule. Kieltämättä UMTS:sta menee vähän idea hukkaan, kun 100 Mt/kk ei riitä oikein mihinkään.
Soneraltahan saa muuten nykyään yrityksille 300 Mt/kk sisältävän datapaketinkin, joka maksaa muistaakseni 22 euroa kuukaudessa. Tätä ei vain erikseen mainosteta hinnastossa. Tuon lisäksi on se 300 Mt/kk pakettidataa ja rajatoman Homerun-käytön sisältävä paketti, mutta se maksaakin jo 110 euroa kuukaudessa + ALV 22%.
LÖysin laitteesta pari kuvaa lisää, joista hahmottaa jo vähän kokoluokkaakin.
Kyllä tuo Kommarille pistää jauhot suuhun... EGRPS-radiota ei ehkä ole, mutta Kommarista puuttuu WCDMA. Näyttö on iso ja pinta-alaa laitteella on vain aavistus enemmän kuin 9500:lla. Ajaa Windows-softia, prossutehoa riittävästi. Tukee videopuheluita.
Tero!
Sulla kun on ilmeisesti kokemusta eri tekstinsyöttötavoista, niin voisit vertailla näitä keskenään. Mikä on siis esim. qwerty:n tai kosketusnäytön yms. edut ja haitat. Eri laitteitakin voisi vertailla keskenään, missä edellä mainitut tavat on toteutettu hyvin ja missä ei.
Mielestäni testeissä usein katsotaan vain teknisiä ominaisuuksia eikä jakseta paneutua siihen, millaista on käyttää vehjettä pitkässä juoksussa.
Itse pidän 60 sarjalaisia ykkösenä, koska niissä koko on minusta optimi. Kommut (no, 9300 on siinä rajalla) ja tämä hökötys ovat jo liian isoja.
Pidän myös pitkällä tähtäimellä oikeana Nokian filosofiaa siitä, että puhelinta pitää voida käyttään yhdellä kädellä, hyvänä. Kyllähän esim. P800 teki vaikutuksen laadullaan ja ominaisuuksillaan. Nykyinen 7610:seni on kuitenkin arkikäytössä pikkutoimistonani ja (Huom!) puhelinkäytössä käyttömukavuudeltaan omaa luokkaansa.
T. Henrikki
Lähetä kommentti
<< Etusivulle