[ Siirry blogin etusivulle ]

maanantai, tammikuu 10, 2005

Siemensin ja Sunin Java-kilpailu

Siemens ja Sun tiedottavat aloittavansa järjestyksessä kolmannen mobiili-Javan sovelluskehityskilpailun. Java Masters 2005 -kilpailussa kehitetään sovelluksia Siemensin puhelinmalleille S65, M65 ja CX70. Opiskelijat ja yritykset kilpailevat samassa sarjassa.

Kiinnostavasti en löytänyt kilpailun säännöistä tai muualtakaan mainintaa siitä, että tuotoksen pitäisi olla laiteriippumaton. Vieläköhän Sun Microsystemsin virallinen kanta on, että mobiilijava (J2ME, Java 2 Micro Edition) oikeasti on laiteriippumaton? Tämän päivän softatarjonnassa se ei ainakaan näy.

Esimerkiksi niinkin yksinkertainen asia kuin grafiikan piirtäminen puhelimen koko ruudulle on toteutettu yleensä valmistajakohtaisten rajapintojen kautta. Esimerkiksi Nokian puhelimissa kutsutaan Nokia UI API:sta FullCanvas-luokkaa. Montaakaan Java-peliä ei varmaan ole tehty, joka ei käytä koko ruutua. Hyötyohjelmissa Javan omia käyttöliittymäelementtejä käytetään tietysti enemmän.

Kommentit: 3

Anonymous Anonyymi kirjoitti:

En kyllä löydä Javamasters.org sivulta mitään mainintaa vuoden 2005 kilpailusta. Siellä puhutaan ainoastaan viime vuoden skabasta.

maanantai, 10 tammikuu, 2005  
Blogger Tero Lehto kirjoitti:

Minun tietoni ovat sähköpostitse tipahtaneesta lehdistötiedotteesta. Ei olisi ensimmäinen kerta, että webbimaakarit eivät pysy vauhdissa mukana. ;-)

maanantai, 10 tammikuu, 2005  
Blogger Tero Lehto kirjoitti:

Nyt on ainakin päivitetty jo säännöt ja muut tiedot vuoden 2005 kilpailusta. Ne on tosin muotoiltu vähän eri tavalla kuin alkuperäisessä tiedotteessa, mutta ei niissä näyttänyt isoja muutoksia olevan.

lauantai, 22 tammikuu, 2005  

Lähetä kommentti

<< Etusivulle