Mobloggausta Microsoftilta ja Nokialta
Weblogien mobiili julkaiseminen eli "mobloggaus" on herättänyt isojenkin pelureiden mielenkiinnon. Nokia julkaisi joulukuussa Lifeblog 1.5:n, joka tukee mobiilijulkaisua Six Apartin TypePad-palvelussa. Tukea luvataan jatkossa muillekin palveluille.
Myös Microsoft testaa mobiilijulkaisua MSN Spaces -palvelussaan, mutta mitään avointa rajapintaa tämän hyödyntämiseen ei ole tarjottu, vaan systeemi toimii sähköpostipohjaisesti.
Useimmat blogit perustuvat XML-lähtöiseen Atom-tekniikkaan, joten mobloggaussofta voidaan periaatteessa toteuttaa mille tahansa puhelimelle käyttöjärjestelmästä riippumatta. Helppokäyttöisen ja mobiilikäyttöön soveltuvan palvelun tekeminen onkin vaikeampaa.
Softan pitää esimerkiksi osata hyödyntää laitteen kameraa ja toisaalta pakata kuvat järkevän kokoisiksi kuvanlaadun ja siirrettävän datamäärän välillä optimoiden. Eivätkä kaikki softat ymmärrä, jos yhden käyttäjätunnuksen takana onkin useita blogeja tai osaa muokata aiempia kirjoituksia. Itse odottelen vielä luotettavaa softaa tai web-käyttöliittymää, jolla voisin julkaista kuvablogia mobiilisti Blogger.com:n kautta.
Kommentit: 2
Tutustupa Flickr -palveluun. Sen saa näppärästi toimimaan myös kuvabloggaussoftana.
Läppärien käyttäjille Ecto on hyvä.
Itse mobloggaan ihan yksinkertaisesti kännyni sähköpostiohjelmalla, ja yksinkertainen skripti poimii sähköpostin ja tekee oikeat XML-RPC -kutsut blogiini.
Mulla on toi www.flickr.com toiminut bloggerin kanssa todella hyvin. Kerran laitoin asetukset kuntoon, nyt vain 6600:lla postaan kuvan viestin kanssa sähköpostilla Flickr:n osoitteeseen.
www.ville.fi
Lähetä kommentti
<< Etusivulle