Suomi on mobiilidatan takapajula
Tänään Ericssonin tiedotustilaisuudessa Helsingissä Suomen Ericssonin toimitujohtaja Kjell Forsén antoi kovan leiman Suomen ja muutenkin Pohjoismaiden matkapuhelinmarkkinoille: täällä ollaan kaukana mobiilidatan kehityksen kärjestä Euroopassa.
Edistyneimmillä operaattoreilla jo 15--20% liikevaihdosta tulee dataliikenteestä. Kjell Forsén arvioi, ettei puhe- ja tekstiviestiliikenteessä enää edes näjdä kasvua.
Kjell Forsén tosin lisäsi, ettei Suomessa suinkaan ole 3G-tekniikoissa osaamispulaa, vaan pikemminkin päinvastoin. Suomalaiselle soaamiselle on hänen mukaansa tärkeä rooli Ericssonin kolmannan sukupolven matkapuhelinverkkojen osaamisessa.
Sony Ericsson haluaisi kytkykaupan
Sony Ericssonin Suomen ja Viron markkinoista vastaava Markus Nummisalo taas totesi, että edistyneemmät kameran, värinäytön ja multimediaominaisuudet sisältävät puhelimet menisivät paremmin kaupaksi, jos kytkykauppa sallittaisiin Suomessakin. Hän arveli, ettei tämä vähentäisi Suomessa kilpailua, vaan voisi pikemminkin lisätä sitä.
Tämä oli kiinnostava kommentti, koska itse uskoin aiiemmin juuri Nokian haastajien vastustavan kytkykaupan sallimista. Ilmeisesti haastajat uskovatkin, että pääsisivät siten paremmin operaattoreiden jakelukanaviin.
Lisää aiheesta: Ericsson uskoo mobiilidatan nopeaan kasvuun (Tietokone.fi)
Tunnisteet: Kytkykauppa
Kommentit: 0
Lähetä kommentti
<< Etusivulle