Reuters: Musiikkia Windows-puhelimiin
Uutis- ja tietotoimisto Reuters uutisoi Microsoftin aikovan tuoda musiikki- ja videotoisto-ohjelmansa älypuhelinohjelmistoonsa. Tosiasiassahan laitteissa on jo vakiona Windows Media Player, joten tässä ilmeisesti tarkoitetaan MSN-musiikkikaupan laajentamista mobiililaitteisiin.
Microsoftihan julkisti toissaviikolla Media Player 10 -päivityksen, jonka myötä musiikkia voidaan kopioida esimerkiksi CD-levyiltä tai nettikaupoista ostettuna musiikki- ja mobiililaitteisiin. Tämä on periaatteessa onnistunut aiemminkin, nyt toiminto on vain integroitu kiinteästi Media Playeriin.
Minulla on ollut HP iPaq MP3-soittimena niin kauan kuin muistan. Tätä ei tietenkään lasketa, koska ylimääräistä rahaa ei ole liikkunut, vaan siirsin laitteeseen vain kerran maksamani biisit. Levy-yhtiöiden ja tekijänoikeusmafian mielestä musiikista pitäisi maksaa erikseen joka päätelaitteelle. Taitaa jäädä haaveeksi.
Kommentit: 0
Lähetä kommentti
<< Etusivulle